04-11-202209:19

Валерія Коломієць: Зареєструвати новонародженого на тимчасово окупованих територіях можна онлайн

Оскільки українські реєстри не працюють на тимчасово окупованих територіях, а зареєструвати новонароджену дитину важливо за українським законодавством – було розроблено спеціальний механізм реєстрації факту народження  і отримання українських документів.

Оформити заяву та отримати українське свідоцтво про народження дитини можна онлайн. Для цього необхідно сфотографувати або зробити скан-копії основних документів, серед яких заява про державну реєстрацію народження, медичний документ, а також копії паспорта, свідоцтва про шлюб, які необхідно відправити на електронну пошту Міністерства юстиції (birth@cv.minjust.gov.ua). Але що робити, якщо медичну довідку неможливо отримати?

Як зазначила заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць, у випадках відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Зараз діє спеціальний, спрощений механізм подання цієї заяви до суду.

«В першу чергу, людина, яка хоче визнати факт народження дитини на тимчасово окупованих територіях, має право звернутися до будь-якого суду в Україні за місцем знаходження. Такі справи розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду і ухвалене судом рішення підлягає негайному виконанню», – зазначила Валерія Коломієць.

І саме з рішенням суду вже можна звертатися за державною реєстрацією факту народження до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану, розташованого на контрольованій українською владою території.

Якщо свідоцтво про народження дитини було все ж таки отримано онлайн, батьки або інші уповноважені особи мають право звернутися до будь-якого органу ДРАЦС на території України і отримати фізичне свідоцтво про народження.

Валерія Коломієць наголосила, що важливо, щоб свідоцтво про народження було фізично на руках. Адже ці документи необхідні для ідентифікації осіб, які повертаються в Україну з тимчасово окупованих територій чи з інших територій, куди вони  були примусово депортовані.

Також, якщо у зоні активних бойових дій неможливо перевірити факт смерті та отримати  медичний акт підтвердження смерті, єдиний варіант – це звернення до суду. І з рішенням суду звертатися до органів ДРАЦС і реєструвати факт смерті. Адже без юридичного свідоцтва про смерть неможливо здійснювати подальші дії щодо оформлення спадщини чи отримання інших соціальних виплат.