06-09-202309:53

Відбулася зустріч керівництва Мін'юсту зі Спецдоповідачкою ООН з питань тортур

Міністр юстиції Денис Малюська та його заступниця Олена Висоцька провели зустріч зі Спеціальною доповідачкою ООН з питань тортур та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання, Др. Еліс Джилл Едвардс в рамках її моніторингового візиту в Україну.

Метою візиту Спецдоповідачки, у межах її мандату, є моніторинг процедур і практики проведення розслідувань та покарання за воєнні злочини, у т.ч. тортури та інші жорстокі види поводження, а також умов утримання та поводження з військовополоненими.

Тому, Спецдоповідачка разом із керівництвом українського Мін'юсту відвідали слідчий ізолятор у Львові та табір для російських військовополонених.

Серед основних питань, які вдалося обговорити, зокрема:

1. Процедури та практики розслідування й судового переслідування злочинів катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання, скоєних у контексті збройної агресії рф, включаючи зґвалтування та інше сексуальне насильство.

Мін'юстом розроблено законопроєкт, метою якого є приведення у відповідність положень Кримінального кодексу України до положень Конвенції ООН проти катувань.

2. Поводження та умови тримання під вартою, в тому числі з військовополоненими, особами, обвинуваченими у військових злочинах, та/або особами, яким іншим чином висунуто звинувачення у контексті повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Мін'юстом розроблені законопроєкти, метою яких є забезпечення відповідності законодавства України із Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, створення належних матеріально-побутових умов тримання під вартою, а також впровадження у національне законодавство ефективних превентивних та компенсаційних засобів юридичного захисту у випадку неналежних умов тримання під вартою. Вказані проєкти Законів були зареєстровані у Верховній Раді України.

3. Порядок попереднього ув’язнення та утримання військовополонених.

Як повідомив Денис Малюська, військовополонені, які перебувають в українських установах, відповідно до міжнародних норм, забезпечуються харчуванням, належними побутовими умовами, речовим майном, засобами особистої гігієни, медичною допомогою. Крім того, врегульовано питання забезпечення участі військовополонених у слідчих (розшукових) та інших процесуальних діях, судовому розгляді. Зокрема, військовополоненому гарантується право на правову допомогу, конфіденційні юридичні консультації із захисником.

4. Щодо державної установи «Табір для тримання військовополонених «Захід-1».

«З метою виконання вимог Женевської конвенції про поводження з військовополоненими в Україні створено табір для тримання військовополонених. У такому таборі засуджені військовополонені тримаються окремо від інших військовополонених, і усі — відповідно до норм міжнародного гуманітарного права», — наголосила Олена Висоцька.

5. Поводження з військовополоненими.

6. Надання безоплатної правничої допомоги, що сприяє запобіганню та виявленню тортур і жорстокого поводження, а також притягненню винних осіб до відповідальності.

За результатами візиту Місія підготує звіт для Ради з прав людини (орієнтовно у лютому-квітні 2024 року) з рекомендаціями, адресованими всім відповідальним органам влади в Україні.