25-06-202017:13

Відбулося шосте засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС

23 червня 2020 року Україна та Європейський Союз провели щорічне засідання Діалогу з прав людини. Через обмеження, пов’язані з пандемією COVID-19, засідання відбулося у форматі відеоконференції.

Делегацію Сторони ЄС очолив Річард Тіббельс, голова Підрозділу з питань двосторонніх відносин з країнами Східного партнерства Європейської служби зовнішньої діяльності. Валерія Коломієць, заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції, очолила делегацію Української Сторони.

Голова української делегації висловила вдячність стороні ЄС за підтримку територіальної цілісності України та відданість покращенню ситуації з правами людини в Україні та зазначила, що Уряд України підтверджує свою відданість цінностям прав людини відповідно до міжнародних та європейських стандартів.  

Валерія Коломієць проінформувала ЄС щодо стану виконання Національної стратегії у сфері прав людини, а також щодо роботи над змінами до Національної стратегії у сфері прав людини та розробкою нового Плану дій з її реалізації. Сторона ЄС схвально оцінила процес консультацій, які розпочало Міністерство юстиції та зазначила про важливість залучення широкого кола сторін, а також належного фінансування заходів Національної стратегії.

Україна та ЄС вчергове висловили своє глибоке занепокоєння щодо погіршення ситуації із правами людини в Криму, у тому числі ситуації з кримськотатарським народом, що триває від початку невизнаної та незаконної анексії півострова Російською Федерацією.

Сторони засудили випадки порушень прав людини в окремих районах Донецької та Луганської областей, непідконтрольних Уряду України. ЄС повторив свій заклик до звільнення усіх українських громадян, незаконно затриманих на Кримському півострові та у Російській Федерації.

Україна та ЄС обговорили шляхи забезпечення прав людини та зменшення негативного впливу конфлікту у східній Україні та незаконної анексії Кримського півострова на гуманітарну ситуацію, у тому числі у контексті пандемії COVID-19. ЄС привітав інклюзивний підхід, впроваджуваний Президентом України В. Зеленським, та заохотив Україну до подальшого руху у цьому напрямі.

Також Сторони обговорили шляхи подальшого захисту прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО). ЄС привітав зміни у виборчому законодавстві, спрямовані на повне забезпечення виборчих прав ВПО. У той же час, Сторони погодилися із необхідністю досягнення подальшого прогресу, зокрема у напрямку сприяння виплатам пенсій особам, що проживають на непідконтрольних територіях, а також відокремлення виплат пенсій та соціальної допомоги від статусу ВПО.

Україна та ЄС погодилися щодо необхідності продемонструвати чіткий та швидкий прогрес у розслідуванні злочинів, вчинених під час протестів на Майдані, а також насильницьких подій у Одесі 2 травня 2014 року.

Учасники засідання обговорили протидію неналежному поводженню та тортурам, а також реформування, що відбувається у правоохоронних органах з метою упередження цих проявів. Валерія Коломієць проінформувала Сторону ЄС щодо заходів, які вживаються Міністерством юстиції з метою недопущення поширення хвороби COVID-19 у закладах пенітенціарної системи.

ЄС привітав проведення у минулому році вільних та неупереджених президентських та парламентських виборів, а також підкреслив необхідність подальшого покращення виборчих процедур з урахуванням рекомендацій ОБСЄ та БДІПЛ, особливо напередодні чергових місцевих виборів.

Сторони визнали ключову роль, яку відіграє громадянське суспільство, а також вільні та незалежні засоби масової інформації в Україні. У світлі нещодавніх нападів на представників громадянського суспільства та медіа, Сторони обговорили шляхи посилення безпеки громадських активістів, правозахисників та журналістів.

Порядок денний Діалогу з прав людини між Україною та ЄС також охопив питання політики недискримінації, у тому числі прав представників ЛГБТІ, та дотримання прав етнічних, мовних, релігійних та національних меншин, а також Закону України «Про освіту» та Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Сторони обговорили поточний прогрес, досягнутий правоохоронними органами України у своєму підході до нагляду за порядком під час проведення та охорони мирних зібрань та погодилися щодо необхідності вжиття додаткових зусиль у цьому напрямку, особливо у частині заходів, спрямованих на захист учасників мирних зібрань напередодні та під час їх проведення.

Стосовно гендерної рівності та прав жінок, Сторони висловили стурбованість зростанням рівня домашнього насильства у контексті пандемії COVID-19. ЄС закликав Україну якнайшвидше ратифікувати Стамбульську конвенцію.

Сторони також обговорили шляхи посилення дотримання прав дитини. ЄС привітав приєднання України до Декларації про безпеку шкіл.

Україна та ЄС знову підтвердили свою співпрацю в рамках міжнародних форумів у сфері прав людини. ЄС знову закликав до якнайшвидшої ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду, що є зобов’язанням України в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Наступне засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС заплановане до проведення у м. Києві навесні 2021 року.