19-05-202113:46

Відбулося сьоме засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС

18 травня 2021 року Україна та Європейський Союз провели щорічне засідання Діалогу з прав людини у форматі відеоконференції, на якому головувала Україна.

Діалог з прав людини був започаткований в рамках асоціації з Європейським Союзом. Його основною метою є обмін інформацією щодо стану справ у сфері прав людини в Україні та напрацювання шляхів їх вдосконалення.

Очолила делегацію української сторони Валерія Коломієць, заступниця Міністра з питань європейської інтеграції. Делегацію ЄС очолив Річард Тіббельс, голова Підрозділу з питань двосторонніх відносин з країнами Східного партнерства Європейської служби зовнішньої діяльності.

Відкрила засідання Діалогу з прав людини Людмила Денісова, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Обговорення стосувалися широкого кола питань, зокрема, Національної стратегії з прав людини та плану дій з її реалізації; дотримання прав людини на тимчасово окупованих територіях; запобігання катуванню; реформи правоохоронних органів; виборів та виборчої системи; свободи вираження поглядів та свободи об’єднань; запобігання дискримінації та забезпечення прав національних меншин; прав дітей; гендерної рівність та прав жінок; міжнародної співпраці тощо.

Особлива увага була присвячена новій Національній стратегії у сфері прав людини, яка затверджена Указом Президента України № 119/2021 від 24 березня 2021 року та плану дій з її реалізації. Сторона ЄС наголосила на значущості цих стратегічних документів, вітаючи прийняття Національної стратегії та визнаючи зусилля України щодо кращого моніторингу її виконання.

ЄС підтвердив свою глибоку стурбованість погіршенням ситуації з правами людини на тимчасово окупованих територіях, включаючи напади на правозахисників і журналістів, становищем кримських татар і триваючої мілітаризацією півострова. ЄС закликав до звільнення всіх громадян України, які незаконно затриманих на Кримському півострові та у Російській Федерації.

Сторони також обговорили захист прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Українська сторона надала детальну інформацію щодо виплати пенсій ВПО. Україна вкотре наголосила, що відповідно до національного законодавства пенсійні виплати забезпечуються виключно на підконтрольній Уряду території.

Що стосується виборчої реформи, сторона ЄС привітала проведення місцевих виборів у жовтні минулого року.

ЄС закликав Україну продовжувати розслідування злочинів, скоєних під час протестів на Майдані та подій в Одесі 02 травня 2014 року.

ЄС привітав прогрес України у реформуванні пенітенціарної системи та боротьбі з тортурами та жорстоким поводженням.

Сторони обговорили законодавче регулювання мирних зібрань в Україні. Вони погодилися з необхідністю подальших зусиль у цій галузі, особливо щодо заходів із захисту учасників мирних зібрань до і після цих подій.

Українські представники також поінформували ЄС про останні події щодо політики недискримінації, включаючи права ЛГБТІ і повагу прав етнічних, мовних, релігійних та національних меншин. Обидві сторони погодилися з необхідністю забезпечити дотримання прав, вже здійснених особами, які належать до національних меншин, як закріплено в Конвенціях  ООН і Ради Європи і відповідних протоколах. Сторона ЄС наголосила на необхідності повного виконання рекомендацій Венеціанської комісії щодо Закону України «Про освіту».

Вітаючи прогрес України за останні роки, обидві сторони погодилися з необхідністю продовження боротьби з насильством в сім'ї та наголосили на важливості Стамбульської конвенції. ЄС і Україна також обговорили права дитини і погодилися з важливістю продовження реформи деінституціоналізації.

Представник ЄС підкреслив, що участь жінок та гендерна рівність є ключовим пріоритетом для сталого та демократичного розвитку, та привітав зусилля Уряду України інтегрувати гендерну рівність як наскрізний принцип у всіх сферах управління.

ЄС закликав Україну ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду, що є зобов'язанням відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Наступне засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС відбудеться в  м. Брюсселі навесні 2022 року.