29-01-202113:36

Відновне правосуддя на Донеччині: врятовані долі 26 підлітків

Аби вирішити питання з опаленням будинку, хлопець з прифронтового Курахового на Донеччині вирішив поцупити вугілля з вагона, що стояв на залізничній станції. Та тільки-но скинув вугілля на землю й почав перекладати в мішок, як був затриманий працівниками поліції. Так починалася історія Максима — одного з учасників проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Проєкт реалізується на базі системи БПД.

Поліція відкрила на хлопця кримінальне провадження. Під час досудового розслідування прокурор запропонував підлітку взяти участь у пілотному проєкті з відновного правосуддя. Регіональний центр з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях ухвалив рішення про застосування Програми та видав доручення для проведення медіації адвокату, який співпрацює з системою БПД.

«На жаль, неповнолітні не завжди розуміють, що своїми діями перетинають межу дозволеного. А в деяких випадках вчиняють протиправні дії через скрутні життєві обставини і стають порушниками закону. Саме для таких випадків, коли можливо змінити стереотипи у поведінці неповнолітніх, допомогти їм стати на шлях виправлення, діє програма з відновного правосуддя», — говорить директор Регіонального центру центр з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях Павло Наливайко.

Адвокат-медіатор допоміг хлопцю примиритися з потерпілою стороною. Максим відшкодував збитки в повному обсязі, визнав завдану шкоду та вибачився перед представником потерпілої юридичної особи за свій вчинок. Крім цього, він  пройшов програму з ресоціалізації.

Програма відновлення завершилася успішно — ухвалою суду неповнолітній був звільнений від кримінальної відповідальності за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення у зв’язку зі зміною обставин. Своєю поведінкою Максим підтвердив, що став на шлях виправлення.

«Успішне проходження програми відновлення для неповнолітніх не просто є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності. Завдяки їй формується новий стереотип поведінки підлітка, змінюється його світогляд, він вчиться відповідальності», — зазначає Павло Наливайко.

Проєкт почав діяти на Донеччині у 2019 році. За цей час 26 неповнолітніх успішно пройшли програму відновлення і рішенням суду були звільнені від кримінальної відповідальності, з них 12 — з початку 2020 року.

 «Таких результатів вдалось досягти завдяки злагодженій співпраці ключових виконавців пілотного проєкту — Донецької обласної прокуратури та Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також залучених медіаторів, психологів, представників громадських організацій», — говорить Павло Наливайко.

У ході реалізації проєкту з відновного правосуддя на Донеччині були виявлені проблемні питання. Їх обговорювали на засіданні членів робочої групи. Зокрема, це:

  • недостатнє залучення органів місцевої влади до створення можливостей доступу неповнолітніх до процедур ресоціалізації;
  • необхідність роботи з батьками та оточенням неповнолітнього. Адже після проходження програми з ресоціалізації він знову повертається в середовище, яке може негативно на нього впливати;
  • важливість більшого залучення органів пробації до заходів з ресоціалізації неповнолітніх. Це може бути розробка спеціальних корекційних програм, тренінгів тощо.

Також є потреба у прийнятті регіональної програми з реалізації проєкту, яка б передбачала кошти на оплату послуг психологів, заходів ресоціалізації,  відшкодування транспортних витрат учасників проєкту тощо.

Довідково.

Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» реалізується на базі системи безоплатної правової допомоги. У 2019 році він діяв у шести регіонах і, довівши свою ефективність, на початку 2020-го поширений на всю територію України.

Мета проєкту — раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, може бути застосована за чотирьох умов:

  1. Є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  2. Неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  3. Неповнолітній визнав факт вчинення кримінального правопорушення;
  4. Потерпілий і неповнолітній погодилися на участь у Програмі.