22-02-202112:33

Відновне правосуддя на Житомирщині: перша успішна справа

Крадіжки вчиняють не лише діти з незаможних родин, а й ті, кому батьки ні в чому не відмовляють. Про те, що крадіжка це злочин, за який можуть покарати, підлітки усвідомлюють лише тоді, коли їх затримують поліцейські. Та в Україні реалізується «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Завдяки їй підлітки отримують шанс виправити помилки, яких вони припустилися, розпочати життя з «чистого аркушу».

Неповнолітні рідко замислюються над наслідками своїх вчинків. Та інколи одне хибне рішення може зруйнувати життя. Стас поступив у престижний коледж Житомира. Веселе студентське життя, нова компанія, нові друзі. Побачивши у дівчини телефон останньої моделі, хлопець просто викрав його. Пізніше, коли з’ясували, що саме Стас поцупив телефон, він не міг пояснити мотиви свого вчинку. Адже і у нього був свій дорогий гаджет. Та його необдуманий вчинок – це кримінальне правопорушення і кваліфікується, як таємне викрадення чужого майна ( ч.1 ст.185 Кримінального кодексу України). Максимальне покарання за цією статтею передбачає позбавлення волі на строк до 3 років.

Не потрапити за грати хлопцю допомогла участь у програмі з відновного правосуддя. Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирські області видав доручення посереднику-медіатору Наталії  Нагорній.  

«Вже 9 років поспіль я працюю адвокатом, але цього разу була в ролі медіатора вперше. Для мене це новий і цікавий досвід. Моє завдання, як медіатора полягало у виявленні істинних інтересів сторін та допомозі їм у напрацюванні спільного рішення, яке задовольнило б обидві сторони конфлікту. Адже дати дитині другий шанс та виправити помилку – це дуже важливо. Водночас важливо і потерпілій стороні надати можливість висловити свою позицію та отримати компенсацію за заподіяну шкоду. Це призводить до того, що кожен відчуває полегшення та розуміння того, що його почули», – розповідає Наталія Нагорна.

За допомогою медіації сторони примирились, хлопець щиро розкаявся, вибачився перед потерпілою та відшкодував матеріальну шкоду.

«Під час моєї першої медіації батьки хлопця погодились купити потерпілій новий телефон тієї ж марки і моделі. Неповнолітній вибачився перед потерпілою та шкодував не лише про свій протиправний вчинок, а й усвідомив, що зробив боляче своїм батькам. Сподіваюсь, що цей життєвий урок він засвоїв», – Наталія Нагорна.

Рішенням суду хлопця звільнили від кримінальної відповідальності. Це перша успішна справа в межах реалізації проєкту «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» у Житомирській області.