Причини, які змушують неповнолітніх порушувати закони, різні. Хтось вчиняє протиправні дії, щоб продемонструвати перед своїми однолітками свою зухвалість та безстрашність, у когось це є наслідками відсутності життєвого досвіду та належного виховання, а дехто таким чином намагається вирішити свої економічні, психологічні та інші проблеми. Що ж спонукало 16-річного Руслана з Білопільщини вчинити кримінальний проступок та як участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» допомогла хлопцю, – у нашому матеріалі.
Неповнолітній Руслан, який проживає на Білопільщини, дуже хотів бути економічно незалежним від батьків, мати власні кишенькові гроші, які б він витрачав на власний розсуд. Але таких коштів юнак не мав і тому не придумав нічого кращого, як викрасти чуже майно, щоб в подальшому його продати. Підліток прийшов на не огороджену територію сільськогосподарського підприємства, де помітив в ангарі для зберігання зернових культур ізольований кабель. Хлопець відрізав частину кабелю, скрутив його і забрав із собою. Загальна вартість вкраденого становила 271 грн, а дії неповнолітнього кваліфіковані за ч.1 ст.185 Кримінального кодексу України – таємне викрадення чужого майна.
Подальша доля юнака була під питанням, але його участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» неабияк вплинула на його майбутнє. Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області ухвалив рішення про застосування Програми та видав доручення для проведення медіації адвокату, якій співпрацює з системою БПД, Олексію Назаренку.
«Під час медіаційних зустрічей потерпілий висловив побажання, щоб юнак упродовж місяця активно допомагав матері по господарству, і разом з тим відмовився від матеріального відшкодування. А неповнолітній, у свою чергу, запропонував відпрацювати на підприємстві і зазначив, що це для нього був життєвий урок, і він не вчинятиме правопорушень у майбутньому», – розповів Олексій Назаренко.
Захисником Руслана виступив адвокат, який співпрацює з системою БПД, Сергій Пашков. У підготовчому судовому засіданні обвинувачений та його законний представник заявили клопотання про звільнення хлопця від кримінальної відповідальності, оскільки він раніше не судимий, вперше вчинив кримінальний проступок і щиро покаявся. Ключовою умовою є також відшкодування збитків та згода потерпілої сторони на участь у Програмі. І що стосується потерпілого, то він зазначив, що дивлячись на хлопця, впізнав в ньому себе самого в юності, коли хотілося мати власні кошти, не залежати від батьків, витрачати гроші на розваги, а тому навіть відмовився, щоб хлопець відшкодовував збитки.
У результаті суд постановив звільнити неповнолітнього від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити. Цей кейс – ще один приклад успішної реалізації «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».