Коли підлітки вчиняють протиправні дії, вони не замислюються над подальшими наслідками. У той момент здебільшого переповнюють емоції, бере верх юнацький максималізм і самовпевненість. Повне розуміння серйозності ситуації та переосмислення цінностей приходить, коли за скоєні вчинки загрожує кримінальна відповідальність.
Так сталося з 16-річним Олександром з Охтирщини. Хлопець мав мотоцикл, чим неймовірно пишався і за будь-якої нагоди користувався ним. Якось увечері він на мотоциклі поїхав до центру свого населеного пункту. Там юнак, перебуваючи у збудженому емоційному стані, почав хуліганити, мовляв, подивіться, який я зухвалий та безстрашний, і пошкодив вуличні ліхтарі, що знаходилися біля торговельного центру. Потім поїхав до спортивного майданчика, де зламав паркан, шлагбаум, а також зірвав розетки зі стовпів вуличних ліхтарів.
Далі пригоди стали вже невеселими. Поліція відкрила на хлопця кримінальне провадження. Під час досудового розслідування прокурор запропонував Олександру взяти участь у пілотному проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», який реалізується на базі системи безоплатної правової допомоги. Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області ухвалив рішення про застосування Програми та видав доручення для проведення медіації адвокату Семену Стаднику, який співпрацює з системою БПД.
«Це була моя перша медіація по кримінальній справі. Спочатку була складність у встановленні емоційного контакту з підозрюваним, відчувався певний бар’єр. Хлопець певною мірою не усвідомлював наслідки свого вчинку, не розумів, для чого йому потрібно примиритися з потерпілою стороною. Але після нашого спілкування під час медіації було розпочато процес примирення», – розповідає Семен Стадник.
Хлопець публічно вибачився перед потерпілими, відшкодував завдані збитки в сумі понад 6 тис. грн. А ще власноруч полагодив все, що зруйнував, – шлагбаум, штахетник, розетки на ліхтарях.
Програма відновлення пройшла успішно. У судовому засіданні захисниця Олександра – адвокатка, яка співпрацює з системою БПД, Валентина Розторгуєва, звернулася з клопотанням про звільнення хлопця від кримінальної відповідальності. Олександр свою вину повністю визнав, розкаявся у вчиненому, а представники потерпілих, своєю чергою, не заперечували проти задоволення клопотання. Тож рішенням суду хлопець був звільнений від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрито.
«Менше ніж місяць минуло від моменту вручення підозри неповнолітньому до прийняття рішення суду. І цієї оперативності вдалося досягти саме завдяки злагодженій роботі всіх, хто долучений до реалізації програми з відновного правосуддя на Сумщині. Ми постійно підтримували зв'язок з неповнолітнім та потерпілими, процесуальним керівником, адвокаткою, якій видано доручення для захисту неповнолітнього в суді, адвокатом-медіатором, судом. Кожен етап справи був на контролі», – говорить заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Валентина Волобуєва.
Допомагають неповнолітнім у цьому проєкті представники різних установ: це правники, медіатори, психологи, соціальні працівники. На кожного, хто долучений до цієї програми, покладені певні обов’язки, і від злагодженості дій фахівців залежить успіх справи, а точніше – подальша доля дитини. Наразі в Сумській області укладено 4 медіаційні угоди зі сторонами кримінального провадження. Є 3 рішення суду про звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.