08-02-202115:09

Віталій Василик: Об’єднання закладів освіти – один із трендів сучасної освіти Європи, якому слідує й Україна

Одна з основних задач, яка постала перед Міністерством юстиції, – реформувати пенітенціарну систему. Для цього важливо, зокрема, забезпечити якісну професійну підготовку персоналу для Державної кримінальної виконавчої служби України, на чому неодноразово наголошували й міжнародні партнери. Наразі підвищити якість освіти в установах підвищення кваліфікації персоналу ДКВС можна лише шляхом реорганізації

«З 2018 року постановою Кабміну визначено, що освітня діяльність у сфері післядипломної освіти для осіб з вищою освітою підлягає ліцензуванню. Проте донині три Центри підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України здійснюють освітню діяльність, не маючи на це законних підстав, що призводить до тривалого порушення  законодавства України у сфері освіти (не включені до Реєстру  суб’єктів освітньої діяльності, Єдиної державної електронної бази з питань освіти, Ліцензійного реєстру суб’єктів освітньої діяльності; не мають  жодної ліцензії на провадження освітньої діяльності). Вони фактично є непідконтрольними та непідзвітними жодній структурі. Тому ми пропонуємо їх реорганізувати та утворити на їх базі структурні підрозділи Академії Державної пенітенціарної служби як закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання», – говорить заступник Міністра юстиції Віталій Василик.

Основним завданням у процесі створення на базі Центрів відокремлених структурних підрозділів Академії ДПтС є підвищення якості освіти та приведення освітньої діяльності, яку сьогодні здійснюють Центри, у відповідність до вимог чинного законодавства у цій сфері.

Як пояснює Віталій Василик, на сьогоднішній день діяльність Центрів має ознаки провадження неформальної освіти, оскільки за результатами навчання не передбачено присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти. Відсутність ліцензії на провадження освітньої діяльності та акредитації Центрів як закладів освіти обмежує розвиток педагогічного персоналу, а саме: викладацькому складу не враховується стаж роботи в Центрі як стаж педагогічної/науково-педагогічної роботи, і, як наслідок, – є обмеження в присвоєнні викладачам кваліфікаційних категорій (спеціаліст першої, другої, вищої категорії).

«Після утворення на базі Центрів відокремлених структурних підрозділів Академії та, як результат, отримання дозвільних документів на провадження освітньої діяльності, Центри будуть проводити первинну підготовку та підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України на законних підставах відповідно до отриманої ліцензії. При цьому, не відбудеться скорочення освітньої діяльності, а навпаки, Центр отримає можливість ліцензувати підготовку фахівців для ДКВС України (у разі надання державного замовлення від засновника), а також здійснювати підготовку здобувачів освіти за кошти фізичних, юридичних осіб. Це дозволить сформувати спеціальний фонд та спрямувати його на розвиток матеріально-технічної бази Центру», – пояснює профільний заступник Міністра юстиції.

Іншим важливим питанням, яке потребує вирішення, є бюджетне фінансування Центрів як закладів освіти, оскільки необхідно усунути існуючі порушення бюджетного законодавства. За словами Віталія Василика, приєднання Центрів до Академії Державної пенітенціарної служби забезпечить раціональне використання бюджетних коштів, що також дозволить підвищити якість матеріального забезпечення працівників системи підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України.

Крім того, Академія Державної пенітенціарної служби входить до європейського освітнього та наукового простору, реалізовує низку міжнародних договорів із закладами вищої освіти ЄС, є учасником Мережі європейських навчальних закладів пенітенціарної підготовки, а тому Центри отримають нові перспективи з огляду на залучення до міжнародної освітньої та наукової діяльності Академії.

«Приєднавши центри до Академії, ми оптимізуємо структуру пенітенціарних освітянських закладів, які входять в систему Мін’юсту, підвищуємо планку якості як для себе – для педагогічних колективів, так і для персоналу ДКВС України та тих, хто хотів би працювати в нашій системі, а також досягаємо синергетичного ефекту», – резюмував Віталій Василик.