У переважній кількості випадків, в яких Європейським судом з прав людини виносяться негативні для України рішення, саме від національних судів залежить, чи буде Європейським судом констатовано порушення державою прав людини.
Про це повідомив Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Юрій Зайцев у ході семінару за програмою «Плекання культури прав людини», який відбувся в Києві. Програма реалізується Академією суддів України у співпраці з Генеральним директоратом з прав людини Ради Європи та Європейською комісією.
Юрій Зайцев наголосив, що саме суди можуть і повинні стати на заваді порушень прав людини на національному рівні і не допустити звернень до міжнародного суду.
Зокрема, за словами Урядового уповноваженого, майже десята частина від загальної кількості справ проти України, в яких Європейський суд з прав людини констатував порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, становлять справи, що стосуються тривалості судового провадження.
Окремий наголос Урядовий уповноважений зробив на необхідності усунення проблеми, що все більше набуває в Україні характеру системної, та констатується Європейським судом як порушення людських прав - а саме порушенням права особи не бути підданим нелюдському, або такому, що принижує гідність, поводженню під час тримання під вартою. За словами Уповноваженого, йдеться передовсім про перенаселеність камер, неналежні санітарно-гігієнічні умови, ненадання адекватної медичної допомоги, неналежне поводження з боку персоналу.
"Хоча вирішення цих проблем, на перший погляд, прямо не належить до сфери діяльності судів, однак і тут вони можуть забезпечити дієвий захист прав людини – від ефективного реагування на скарги щодо неналежного поводження і до ширшого застосування запобіжних заходів, альтернативних до тримання під вартою, що значною мірою дозволить розвантажити слідчі ізолятори", - наголосив Юрій Зайцев.
Він підкреслив, що кількість справ, в яких Європейський суд з прав людини визнає порушення Україною Європейської Конвенції з прав людини, збільшується щороку. Лише протягом минулого року за цими рішеннями з України було стягнуто на відшкодування моральної та матеріальної шкоди, нанесеної позивачам, суму в понад 9, 270 млн. гривень.
Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 271-16-76
E-mail: press@minjust.gov.ua