1-2 серпня цього року заступник Міністра юстиції України, Голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук провів низку робочих нарад в Одесі, Миколаєві та Кропивницькому з метою обговорення «Порядку реалізації пілотного проєкту щодо запровадження центрів захисту дитини (за моделлю Барнахус)». Нагадаємо, що відповідний Наказ Міністерства юстиції України, Офісу Генерального прокурора, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, яким цей Порядок було затверджено, підписано 26 липня 2024 року.
У заходах також взяли участь представники місцевих прокуратур, національної поліції, міжрегіональних центрів надання правничої допомоги, місцевого самоврядування, служб у справах дітей та інших суб’єктів, дотичних до реалізації проєкту з впровадження моделі «Барнахус», а також робітники власне Центрів.
Під час зустрічей Олександр Банчук представив учасникам Наказ № 2218/5/180/523/352-Н/1306 «Про затвердження Порядку реалізації пілотного проєкту щодо запровадження центрів захисту дитини (за моделлю Барнахус)», Наказ «Про затвердження програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення», а також зміни до «Наказу про Порядок реалізації пілотного проєкту про залучення психологів до кримінальних проваджень за участі малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні/міжрегіональні центри з надання безоплатної правничої допомоги», згідно з яким дія цього проєкту з 1 вересня поточного року буде поширена на всю територію України.
За словами заступника Міністра юстиції, міжвідомчий наказ щодо впровадження моделі «Барнахус» окреслює та фіксує нові систему та положення, покликані забезпечити ретельний захист та підтримку дітей, які постраждали або стали свідками насильницьких злочинів. Систематичне та стале впровадження цієї системи дозволить проводити процесуальні дії за участі неповнолітніх у дружньому до них середовищі, що запобігатиме психологічній травматизації та сприятиме досягненню цілей цих дій, що в свою чергу, дозволить більш ефективно розслідувати злочини.
Він також відзначив роботу працівників Центрів та всіх причетних до проєкту. «Ви робите дуже важливу і правильну роботу, незважаючи на обставини та труднощі. Таким чином ви накопичуєте необхідний досвід, який обов’язково буде взятий до уваги під час подальшої реалізації проєкту. Своєю роботою ви закладаєте фундамент майбутньої України, країни, де права та інтереси кожної дитини захищені», — зазначив Олександр Банчук.
Представники Центрів розповіли про стан реалізації проєкту у відповідних містах та регіонах, результати та складнощі, з якими вони зіткнулися під час роботи. Учасники зустрічі підкреслили, що впровадження моделі та відкриття Центрів «Барнахус» є дуже своєчасним, оскільки через російське вторгнення в країні фіксується все більше випадків насильницьких дій щодо дітей.
У межах пілотного проєкту наразі відкрито Центри у Вінницькій, Кіровоградській, Полтавській, Тернопільській, Чернівецькій, Житомирській, Волинській областях та містах Київ, Одеса, Черкаси і Миколаїв. Загалом в Україні функціонує 12 Центрів, більшість з яких було відкрито після початку повномасштабного російського вторгнення.
Довідково
Проєкт «Впровадження моделі «Барнахус» для захисту дітей-постраждалих від насильства», ініційований Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, імплементується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» «Право на здоров’я» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Центр захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель «Барнахус») надає комплексну соціальну, психологічну, правову, медичну й інші види допомоги та послуги дітям — потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством. Діяльність Центрів спрямовується на дітей віком до 18 років.
Впродовж останніх декількох років МКР активно працює над впровадженням в Україні моделі «Барнахус», і зараз, під час війни, цей процес набув особливого значення.