04-02-202116:20

Як система БПД захищає потерпілих від домашнього насильства

237 осіб, постраждалих від домашнього насильства, захищені від кривдників, завдяки системі безоплатної правової допомоги. Саме тільки обмежувальних приписів винесли суди у 2020 році за результатами розгляду заяв, підготовлених юристами та адвокатами, що співпрацюють з системою безоплатної правової допомоги (БПД).

Загалом, у 2020 році до системи БПД звернулися 1263 особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Серед них 1200 жінок та 63 чоловіків.

«Питання, з якими звертаються постраждалі від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, можна розділити на чотири групи. Це справи про видачу обмежувального припису стосовно кривдника; представництво інтересів постраждалих осіб в кримінальних та адміністративних справах; розірвання шлюбу та поділ майна подружжя; стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини, позбавлення батьківських прав», – розповіла перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

Кожна третя особа, постраждала від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, звертається за допомогою щодо складання заяв про видачу обмежувального припису стосовно кривдника. У 2020 році таких звернень було  432.

Пані Оксана разом з донькою Іриною страждала від домашнього насильства з боку зятя. Від самого початку спільного проживання чоловік вчиняв фізичне та психологічне насильство над тещею та дружиною. І свідком цього була малолітня дитина. Під час сварок та бійок жінки неодноразово викликали поліцію. Протоколи про адміністративне правопорушення заспокоювали кривдника ненадовго.

Пані Оксана звернулась за допомогою до Житомирського місцевого центру з надання БВПД. Юрист Андрій Мілютін склав заяву про винесення обмежувального припису. У документі зазначив, що для забезпечення дієвого та ефективного способу захисту від повторного вчинення домашнього насильства необхідно застосувати обмежувальний припис. До заяви додав всі необхідні копії документів та подав до суду.

Вже на наступний день суд відкрив провадження по справі та виніс рішення про видачу обмежувального припису відносно кривдника. Чоловіку заборонили наближатись на відстань ближче ніж 500 метрів до фактичного проживання заявниці, а також перебувати в місцях спільного проживання. Строк дії обмежувального припису встановлено на 6 місяців.

Обмежувальний припис – один зі спеціальних заходів, впроваджених в Україні задля протидії домашньому насильству. Це правовий інструмент, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи. Його успішно застосовують у своїй юридичній практиці працівники місцевих центрів та адвокати, які співпрацюють з системою БПД.  

Завдяки їхній роботі досягнуто позитивних результатів – протягом 2020 року задоволено заяви про видачу обмежувального припису повністю та частково – у 237 судових справах з захисту прав та інтересів осіб, постраждалих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Це становить 74% від загальної кількості поданих до суду заяв про видачу обмежувального припису. 

Суди встановили одну або декілька заборон для кривдників. Зокрема, у 203 випадках заборонено перебувати у місці спільного проживання з постраждалою особою, у 183 — наближатися на визначену відстань до її місця проживання, роботи, навчання. У 154 випадках заборонено вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб, у 124 випадках — розшукувати постраждалу людину, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, та в будь-який інший спосіб спілкуватися з нею.

«При вирішенні питання щодо застосування такого заходу суд враховує обставини справи та оцінює фактори небезпеки щодо вчинення домашнього насильства. Слід пам’ятати, що обмежувальний припис — це не захід покарання особи. Він має захисну функцію — направлений на попередження вчинення насильства в сім’ї, забезпечення безпеки особи, постраждалої від домашнього насильства», – говорить Андрій Мілютін.

Серед звернень, які у 2020 році надійшли до місцевих центрів від постраждалих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, 89 – щодо представництва інтересів осіб в кримінальних та адміністративних справах. За результатами розгляду таких справ суди винесли 14 вироків про визнання особи винною у вчиненні злочину, передбаченого статтею 126-1 Кримінального кодексу України («Домашнє насильство») та 32 рішення про визнання особи винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення («Вчинення насильства в сім'ї або невиконання захисного припису»). Розгляд 21 справи триває.