13-08-200400:00

З початку року Європейський суд з прав людини значно інтенсифікував розгляд справ проти України

Протягом першого півріччя 2004 року Європейський суд з прав людини у Страсбурзі виніс шість рішень, в яких констатував порушення Україною прав і основних свобод людини, і одне рішення, в якому визнав відсутність порушення. Така кількість рішень у справах проти України є більшою, ніж за весь 2003 рік, і втричі більшою ніж за 2001-2002 роки разом взяті.

Крім того, як повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович, станом на 10 серпня в Національному бюро у справах дотримання Конвенції про захист прав і основних свобод людини Міністерства юстиції України знаходилося ще 222 справи, які Євросуд визнав прийнятними до розгляду та надіслав українському уряду для надання зауважень. Це майже вдесятеро більше, ніж було надіслано у попередні роки.

За словами Міністра юстиції, більшість справ, що були визнані прийнятними до розгляду, стосуються невиконання рішень національних судів, які Європейський суд сьогодні розглядає за скороченою процедурою. «Тобто, в короткому часі можуть бути винесені рішення по значній кількості цих справ. Лише у липні 2004 року Євросуд виніс рішення у двох таких справах.» – зазначив Олександр Лавринович.

Міністр також повідомив, що за 6 справами щодо яких Європейський суд виніс рішення з початку року Україна має сплатити близько 20 тисяч Євро компенсацій заявникам та на відшкодування судових витрат.

За словами міністра, більшість скарг щодо порушення державою прав і свобод людини спричинили прогалини в законодавстві, а також норми чинних Законів, що перешкоджають виконанню рішень судів в країні. Олександр Лавринович повідомив, що протягом 2004 року Міністерство юстиції має намір розробити 8 законопроектів, спрямованих на приведення національного законодавства у відповідність до положень Конвенції про захист прав і основних свобод людини.

Як повідомлялося, з моменту набуття для України чинності Конвенції про захист прав і основних свобод людини (вересень 1997 р.) до Європейського суду з прав людини звернулося понад 8 тисяч осіб зі скаргами на порушення держаними органами України прав і свобод, гарантованих Конвенцією.

Під час опрацювання справ, які знаходяться в Національному бюро Мін′юсту України, виявлені прогалини у сферах виправно-трудового законодавства, про боротьбу із незаконним обігом наркотичних засобів, сімейного законодавства, ефективності оскарження дій суддів, законодавства про адміністративні правопорушення, оскарження дій слідчого під час попереднього слідства, проведення безоплатної адвокатської допомоги в цивільних справах, законодавства про банкрутство, кримінально-процесуального та цивільного процесуального законодавства в частині права на свободу та особисту недоторканість тощо.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua