21-09-201614:55

Запровадження інституту електронного наказного провадження дасть можливість розвантажити українську судову систему, - Антон Янчук

«Метою запровадження електронного наказного провадження є розвантаження судової системи України. Прийняття відповідного законопроекту дасть можливість забрати з судів прості справи, які не вимагають глибокого аналізу, і рішення по яким не підлягатимуть сумнівам з боку позивача чи відповідача, або ж у справах, коли боржник за різних причин бажає, щоб борг з нього було стягнено саме у судовому порядку», - зазначив заступник Міністра юстиції.

За його словами, у Польщі, де схожий механізм діє з 2010 року, щорічно понад мільйон справ розглядаються не в звичних для нас судах, а через систему електронного судочинства. Це дає можливість не лише розвантажити судові органи, а забезпечити економію коштів та пришвидшити розгляд інших справ, оскільки судді можуть витратити звільнений час на те, щоб концентруватися на справах, які потребують глибокої експертизи. 

Він також наголосив: вітчизняні фахівці разом із експертами Міжнародного валютного фонду та польськими колегами провели величезну роботу, аби фінальний продукт, який вже оформлено у вигляді законопроекту і внесено до Верховної Ради України, був якісним і відповідав кращим практикам ЄС.

«Наразі у Міністерства юстиції з усіма стейкхолдерами процесу є повністю узгоджена позиція. Питання про розгляд та прийняття проекту закону перебуває у Верховній Раді. Ми готові підтримувати в Парламенті положення закону, проводити відповідні комунікації з депутатами, щоб прийнятий закон найкращим чином відповідав потребам країни», - додав Антон Янчук.

Радник Правового департаменту Міжнародного валютного фонду Себастьян Помпе у свою чергу подякував українській владі і Міністерству юстиції за результативну роботу над підготовкою законопроекту.

«У нинішньому вигляді даний законопроект повністю відповідає міжнародним практикам та досвіду європейських країн, які вже запровадили аналогічні процедури. Це закон, який принесе користь не лише власникам магазинчиків, представникам малого бізнесу та окремим громадянам, а й буде корисним для всього суспільства», - зауважив він.

За його словами, запровадження інституту електронних наказних проваджень полегшує обробку незначних комерційних судових позовів, робить їх розгляд простішим, дешевшим і швидшим для дрібних кредиторів.

За словами представника IT департаменту Міністерства юстиції Польщі Богдана Пекальського, українські спеціалісти підготували гарний проект і мають в своєму арсеналі якісні підходи для його запровадження. 

«Мислення наших українських колег у цьому напрямку забезпечує успіх цієї справи. Тому ми не лише ділилися досвідом, а й також навчалися в українських колег. Найважливіше, щоб вам вдалося запровадити цю систему, адже ви бачите в цьому користь і можете інтегрувати дану ініціативу в правову систему», - додав він.