1-3 лютого 2014 року в Конгрес Готелі «Пуща» відбулася перша частина тренінгу для адвокатів – тренерів/модераторів обміну досвідом між адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тему «Дії захисника під час судового провадження», який організував Координаційний центр з надання правової допомоги спільно з Американською асоціацією юристів Ініціатива з верховенства права (ABA ROLI).
У ході тренінгу адвокатам-тренерам було запропоновано ознайомитись з принципом змагальності кримінального процесу та основними відмінностями між українським та американським кримінальним процесом, принципом допустимості доказів, стандартами доведення. Також адвокати-тренери дізнались про вироблення стратегії захисту, проведення прямого допиту свідків, принципи вдалого перехресного допиту й особливості ефективної вступної та заключної промов. Окрім того, адвокати працювали над форматом каскадних тренінгів, проектом типової програми та завданнями для самостійного виконання адвокатами під час проведення каскадних тренінгів.
Тренерами виступили Мері Батлер і Джефрі Коул, радники з правових питань, Департамент юстиції США, та Ліза Руссо, радник з правових питань, Американська асоціація юристів, та Віталій Касько, адвокат.
На другій частині тренінгу, яка відбулася 1-2 березня 2014 року, було підготовлено базові презентації, які демонструватимуться під час проведення каскадних тренінгів у регіонах, на основі підготовлених особисто кожним адвокатом-тренером презентацій з визначених наперед тем: «Роль захисника на окремих етапах судового провадження» та «Окремі питання доказування під час судового провадження». Крім того, під час тренінгу адвокати-тренери відпрацьовуватимуть низку практичних завдань (сценаріїв), які також використовуватимуться в ході каскадних тренінгів.
Тренерами виступили американські прокурори Мері Батлер і Джефрі Коул (Департамент юстиції США), Ліза Руссо, адвокат (Американська асоціація юристів) та Віталій Касько (адвокат, національний експерт Ради Європи).
За результатами тренінгу протягом березня – квітня 2014 року відбудуться каскадні тренінги для адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, в регіонах України за відповідною темою.
Попередні каскадні тренінги на теми: «Дії захисника при затриманні особи за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення» та «Дії захисника при вирішенні питання про обрання, продовження скасування або зміну запобіжного заходу» відбулися у вересні – листопаді 2013 року на всій території України.
Участь у 73 каскадних тренінгах взяли 1203 адвоката, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом. Вони отримали відповідні сертифікати за формою, затвердженою Радою адвокатів України. Крім того, за темами проведених каскадних тренінгів підготовлено і видано накладом по 2,5 тис. примірників методичні рекомендації для адвокатів щодо здійснення захисту, гарантованого державою.
З метою підготовки методичних рекомендацій для адвокатів, які надають БВПД, 11 лютого 2014 року відбулася робоча зустріч експертів, організована Координаційним центром та Українською фундацією правової допомоги за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
До складу авторського колективу з розробки методичних рекомендацій входять адвокати, які надають безоплатну правову допомогу: Олександр Стьопін, Тетяна Сівак, Марина Старовойтова, Анастасія Сербіна, Євген Васильченко, Анатолій Притула, Катерина Кармазіна, Євген Грішин, Сергій та Вікторія Кириченки; директори Житомирського та Хмельницького обласних, Севастопольського міського центрів з надання БВПД – Олександр Гербеда, Наталія Стьопіна та Вікторія Мітько, які здійснюватимуть керівництво роботою з підготовки методичних рекомендацій. Також вирішено запропонувати долучитися до авторського колективу адвокатам Сергію Гончаренку, Радмилі Гревцовій, Віталію Галагузу, Ірині Вань, Тарасові Омельченку та Наталії Дорошенко.
Під час зустрічі було визначено пріоритетні для наступного розроблення теми з серії методичних рекомендацій для адвокатів, які надають БВПД, зокрема: «Практика ведення адвокатських досьє»; «Вступ адвоката у справу. Початкові дії»; «Дії захисника з доказування на різних стадіях кримінального провадження (збирання доказів, адвокатське розслідування)»; «Дії захисника щодо оскарження дій рішень та бездіяльності прокурора, слідчого, слідчого судді»; «Дії захисника у кримінальному провадженні під час перегляду судових рішень»; «Дії захисника під час кримінального провадження в суді першої інстанції»; «Дії захисника у кримінальному провадженні на підставі угод»; «Дії захисника з окремих питань застосування заходів забезпечення кримінального провадження»; «Дії захисника із забезпечення доступу до належної медичної допомоги»; «Дії захисника у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру та примусового лікування»; або «Дії захисника у кримінальному провадженні щодо застосування окремих заходів кримінально-правового впливу»; «Дії захисника у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх».
Крім того, поза серією методичних рекомендацій експертами заплановано розроблення пам'яток «Захист адвоката. Гігієна та психологія», а також «Порядок звернення до Європейського суду з прав людини. Критерії прийнятності».
Усі методичні рекомендації розроблятимуться відповідно до вимог, що застосовувалися під час підготовки перших двох рекомендацій з цієї серії, – «Дії захисника при затриманні особи за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення» та «Дії захисника при вирішенні питання про обрання, продовження, скасування або зміну запобіжного заходу», які було презентовано громадськості 26 грудня 2013 року та видано накладом понад 2 тисячі примірників для безкоштовного поширення серед адвокатів, які надають БВПД.
Проекти текстів методичних рекомендацій будуть обговорені під час каскадних тренінгів протягом березня – квітня 2014 року.