Для засуджених осіб існує два типи праці:
Перший – це той, на який особа має право, а не обов'язок і за який отримуватиме зарплату. Працювати людина може лише в місцях і на роботах, які визначає адміністрація колонії. Як правило, це праця на підприємствах або в майстернях колонії, на роботах з господарського обслуговування колонії. Під час визначення місця роботи засудженого повинні враховуватися його стать, вік, працездатність, стан здоров'я і спеціальність. Особа має право вибирати, ким працювати на підприємстві або в майстернях колонії, її не мають права примушувати працювати на тих роботах, на яких вона не хоче.
Однак є випадки, коли вказаний тип праці є обов'язком. Ті засуджені, які мають заборгованість за виконавчими документами, зобов'язані працювати в місцях і на роботах, які визначаються адміністрацією колонії, до погашення такої заборгованості.
Другий тип праці – це той, який засуджені зобов'язані робити за вимогою адміністрації колонії безоплатно. Але такі роботи можуть стосуватися лише благоустрою колонії і прилеглих до неї територій, поліпшення житлово-побутових умов засуджених або допоміжних робіт із забезпечення колоній продовольством. До цих робіт можуть залучати в неробочий час не більш як на дві години на день і, як правило, по черзі з іншими засудженими.
Норма права: стаття 118 КВК України; п. 3.2 Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі (наказ Мінюсту від 07.03.2013 № 396/5).
Яка тривалість робочого часу засуджених?
Засуджені не можуть працювати більше 40 годин на тиждень (для засуджених віком від 15 до 16 років – 24 години на тиждень; для засуджених віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень) ані за п'яти- або шестиденного робочого тижня, ані за умов позмінної праці. При цьому законом передбачено, що тривалість робочого дня встановлюється з 7-ї до 17-ї години або з 6-ї до 16-ї години. Конкретно в тій або іншій установі час початку і закінчення роботи (зміни) визначає адміністрація колонії.
Для роботи в нічний час (з 10-ї години вечора до 6-ї години ранку) встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину (це правило не поширюється на засуджених, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, оскільки для цієї категорії встановлюється робочий час не більш як 36 годин на тиждень). Тривалість нічної роботи інколи може зрівнюватися з денною на виробництві з безперервним технологічним процесом, а також на змінних роботах за шестиденного робочого тижня з одним вихідним днем.
Норма права: пункти 4.1.2, 4.1.5 Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі.
Як оплачується робота на підприємстві установи виконання покарань?
Як правило, заробітна плата не може бути меншою за законодавчо встановлений мінімальний розмір заробітної плати (у 2021 році в такому місячному розмірі: з 1 січня – 6000 гривень, з 1 грудня 2021 року – 6500 грн; у погодинному розмірі: з 1 січня – 36 грн, з 1 грудня – 39 грн). Але це відбувається за умови виконання засудженим норми виробітку (денної, тижневої, місячної) або дотримання встановленої тривалості робочого часу.
Норма права: стаття 8 Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік»; стаття 120 КВК України; п. 5.1 Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі.
Які відрахування проводяться із зарплати засудженого?
Із заробітної плати (а також пенсії) засудженого відраховуються: податок з доходів фізичних осіб; аліменти; витрати на утримання (крім вартості харчування, взуття, одягу, білизни, спецхарчування та спецодягу); вартість комунально-побутових, побутових та інших наданих послуг; виплати за виконавчими листами на користь громадян; виплати за виконавчими листами на користь юридичних осіб, а також відшкодування матеріальних збитків, заподіяних державі під час відбування покарання, якщо такі збитки були заподіяні засудженою особою.
Норма права: ст. 121 КВК України; п. 6.3 Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі, п. 6 Порядку відшкодування вартості витрат на утримання засуджених в установах виконання покарань (постанова Кабміну від 14.02.2017р. №80).
Яку суму коштів адміністрація установи зобов'язана зарахувати на рахунок засудженого незалежно від обставин?
За встановленими правилами, заробітна плата засудженим в руки не видається, а зароблені кошти мають зараховуватися на їх особовий рахунок (після проведення усіх відрахувань).
У виправних колоніях на особовий рахунок засуджених, які залучаються до суспільно корисної оплачуваної праці, зараховується незалежно від усіх відрахувань не менш як 50% нарахованого їм місячного заробітку.
Засудженим, які мають заборгованість за виконавчими документами, незалежно від усіх відрахувань належить виплачувати не менш як 25% загальної суми заробітку.
Норма права: Стаття 120 КВК України.
Чи повинні засуджені працювати у свята?
Засуджені не повинні працювати у вихідні, святкові та неробочі дні, а саме: 1 січня – Новий рік, 7 січня і 25 грудня – Різдво Христове, 8 березня – Міжнародний жіночий день, 1 травня – День праці, 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, 28 червня – День Конституції України, 24 серпня – День незалежності України, 14 жовтня – День захисника України, один день (неділя) – Пасха (Великдень), один день (неділя) – Трійця.
Залучити засуджених до роботи в ці дні можливо лише за письмовим наказом начальника колонії. Робота у вихідний день компенсується наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.
Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи скорочується на одну годину (крім засуджених неповнолітніх та засуджених, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, яким згідно із законодавством установлена скорочена тривалість робочого часу). Напередодні вихідних днів тривалість роботи за шестиденного робочого тижня не може перевищувати 5 годин.
Норма права: стаття 119 КВK України; стаття 73 КЗпП України; пункт 4.2 Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі.
Чи може працювати в колонії інвалід І або ІІ групи?
Засудженим, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам з інвалідністю першої та другої груп, хворим на активну форму туберкульозу, жінкам з вагітністю понад чотири місяці, жінкам, які мають дітей у будинках дитини при виправних колоніях, дозволяється працювати за їхнім бажанням з урахуванням висновку лікарської комісії колонії.
Лікарською комісією встановлюється характер діяльності та тривалість вашого робочого часу залежно від вашої працездатності з урахуванням стану здоров'я, профілю виробництва на підприємстві, в установі.
Норма права: стаття 118 КВК України; пункт 3.1 Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі.
Ким не можете працювати засуджений в колонії?
Засуджений не має права працювати:
Норма права: стаття 118 КВК України; пункт 2 розділу XVII ПВР УВП.
Як засудженому оформити пенсію в колоні?
За місяць до того, як засуджений досягне пенсійного віку, адміністрація колонії повинна його письмово повідомити про право на оформлення пенсії і роз'яснити, як це зробити. Потім особа пише клопотання про призначення пенсії та віддає представнику адміністрації колонії. Пенсія буде оформлюватися працівниками Пенсійного фонду за місцем розташування установи (вони повинні приїхати до засудженого та особисто прийняти всі необхідні для пенсії документи, що підготує адміністрація колонії). Протягом 10 днів після отримання усіх необхідних документів засудженій особі повинні призначити пенсію. Якщо ж якихось документів не вистачатиме, то за запитом Пенсійного фонду, що оформляє пенсію, адміністрація установи повинна протягом трьох місяців дооформити зазначені документи.
Норма права: стаття 122 КВК України; Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За матеріалами "Правового порадника для засуджених до позбавлення волi", розробленого в рамках Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в'язничної реформи в Україні» (SPERU) у співпраці із Департаментом з питань виконання кримінальних покарань