03-11-200300:00

35% рішень судів щодо виплати боргів по зарплатах виконати неможливо

524, 5 мільйонів гривень боргів по зарплатах мали бути стягнуті на І півріччя 2003 року з підприємсв-боржників усіх форм власності відповідно до рішень українських судів. З цієї суми понад 126 млн. гривень (35% від загальної кількості невідшкодованих сум) через зупинення виконавчих проваджень стягнути з підприємств-боржників було частково неможливо взагалі, частково - можливо умовно, лише через тривалий час. Про це прес-службі Мін?юсту повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович.

За словами Міністра, на перше півріччя в країні було зупинено виконання понад 75 тис. з 374 тис. рішень судів щодо виплати заробітної плати. В багатьох випадках боржники використовували можливості, що передбачені Законом "Про виконавче провадження". Зокрема - подання до суду скарг на дії державних виконавців, подання позову про виключення майна з акту опису, оспорювання боржником виконавчого провадження у судовому порядку.

Крім того, зазначив Міністр, понад 60% проваджень по виплаті боргів по зарплатах, були зупинені через порушення господарськими судами провадження у справі про банкрутство боржника. При цьому, за словами Міністра "спостерігається стійка тенденція до збільшення підприємств-боржників, відносно яких введено процедуру розпорядження майном та санації". І хоча ухвалами господарських судів встановлюється термін на проведення санації не більше 12 місяців, однак реально до моменту призначення ліквідаційної комісії проходить в середньому понад 1,5 року.

Олександр Лавринович зазначив, що 61% всіх рішень судів по відшкодуванню боргів по зарплатах на загальну суму близько 56 мільйонів гривень приходиться на державні підприємства. За словами Міністра, стягнення боргів з державних підприємств ускладнюється тим, що майно таких підприємств передається їм на праві оперативного управління. А тому, відповідно до законодавства, стягнення по боргах може звертатися лише на кошти, які є в їх розпорядженні.

Міністр також повідомив, що майже 92 тис. виконавчих документів щодо стягнення заборгованості по заробітній платі приходиться на підприємства, у статутних фондах яких частка держави складає понад 25% . "Через мораторій на примусову реалізацію майна таких підприємств, введеного у 2001 році відповідним законом, виконати ці провадження сьогодні взагалі неможливо" - наголосив Олександр Лавринович.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua