14-03-202213:28

Денис Малюська: Державні реєстри включатимемо поступово за необхідністю, залежно від регіонів, – усі бази даних збережено

В умовах воєнного стану Уряд України дозволив реєструвати шлюби з військовослужбовцями без їхньої присутності. У таких випадках наречений (наречена) подає заяву про державну реєстрацію шлюбу безпосередньому командиру (керівнику), який засвідчує справжність підпису на заяві та забезпечує її передачу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Така заява одночасно є підтвердженням згоди на шлюб.

«Безумовно, система, яку ми запропонували, прийняли, – забезпечує законність процедури укладення шлюбу, адже згоду військовослужбовця у будь-якому випадку посвідчує командир відповідного військового підрозділу при поданні вищевказаної заяви. Потім цю заяву буде передано до того чи іншого відділу ДРАЦС, який зареєструє шлюб і видасть свідоцтво про одруження», – розповів Міністр юстиції України Денис Малюська під час єдиного телемарафону UAразом.

За його інформацією, є кілька варіантів реєстрації таких шлюбів:

1) шлюб реєструє відділ ДРАЦС, при цьому військовослужбовець відсутній через участь у війні;

2) акт про укладання шлюбу складають командири військового формування, де перебувають наречені;

3) акт про укладення шлюбу складає керівник закладу охорони здоров’я, у якому перебувають або працюють під час війни наречені.

Акти скріплюються печаткою відповідного органу чи установи (військового формування чи лікарні).

В умовах війни не всі державні установи можуть повноцінно працювати. Через це виникає чимало питань, як в цей час реєструвати факти народження та смерті.

«Єдине правило у таких випадках – необхідно звернутися до місцевого відділу ДРАЦС. Там вже працівники нададуть усі необхідні роз’яснення. Більше того, за всі реєстраційні дії нині ми прибрали плату. Дистанційну реєстрацію народження та смерті, на жаль, зараз неможливо провести, адже не всі реєстри та ІТ-системи працюють. У неспокійних регіонах країни, де тривають воєнні дії, коло доступних реєстраційних дій обмежене», – зазначив Міністр юстиції України.

Через це нині також обмежений доступ до реєстру нерухомості, аби уникнути випадків незаконної перереєстрації майна. Як говорить Денис Малюська, можна спробувати укладати нотаріальні угоди щодо купівлі-продажу. Втім, перевірити власника нерухомості у реєстрі нотаріус не зможе. Відповідно, укласти повноцінну угоду купівлі-продажу наразі неможливо.

«Ми очікуємо, що протягом цього тижня доступ до реєстру нерухомого майна буде надано окремим реєстраторам та нотаріусам на території, де не ведуться бойові дії, але з обмеженим функціоналом. Ми свідомо відключили реєстри та будемо включати за необхідністю. Усі вони та всі бази даних збережені», –запевнив очільник Мін’юсту України.