Відповідальні органи державної влади за координації Міністерства юстиції України продовжують завзято готуватися до проведення двосторонніх зустрічей України з Європейською Комісією за переговорними розділами 23 «Судова влада та основоположні права», 24 «Юстиція, свобода та безпека» та «Функціонування демократичних інституцій».
Цього тижня у рубриці «Євроінтеграційний newsletter Мін’юсту» Ви дізнаєтеся про такі новини:
Слід зазначити, що наразі Міністерство юстиції спільно з іншими органами державної влади працює над найпершим проєктом Дорожньої карти, який стане основою для її подальшої розробки за результатами двосторонніх зустрічей та скринінгового звіту Європейської Комісії.
Структурно Дорожня карта поділена на 4 блоки, а саме «Правосуддя», «Боротьба з корупцією», «Основоположні права» та «Юстиція, свобода та безпека».
Під час зустрічі 31 липня 2024 року члени робочої групи експертів відповідальних органів державної влади презентували свої пропозиції та обговорили результати підготовки блоку «Основоположні права» у межах таких сфер:
Наступне організаційне засідання, на якому буде завершено обговорення блоку «Основоположні права», заплановано на 07 серпня 2024 року.
У нараді взяли участь представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, а також структурних підрозділів Міністерства юстиції України. За результатами вказаної зустрічі в онлайн-форматі було визначено доповідачів, які представлятимуть сферу «Право власності» у рамках двосторонньої зустрічі з Європейською Комісією за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права».
Варто зауважити, що право власності є однією з основних конституційних гарантій, що дозволяє фізичним та юридичним особам вільно володіти, користуватися і розпоряджатися майном в Україні. Чинна інституційна та нормативно-правова база України спрямована на захист права власності, забезпечення прозорості реєстрації, регулювання інших відносин, що виникають у зазначеній сфері.
Участь у нараді, що відбулася в змішаному форматі, взяли представники структурних підрозділів Міністерства юстиції України, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, ДУ «Центр пробації» та залучених органів державної влади, зокрема Офісу Генерального прокурора, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Державного бюро розслідувань і Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини. Метою проведення наради було обговорення стану підготовки до двосторонньої зустрічі за вищезазначеною сферою, зокрема, обговорення зауважень і пропозицій до наповнення презентацій і письмових відповідей.
Слід підкреслити, що абсолютна заборона катувань є імперативною нормою міжнародного права та, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, відображає одну з основних цінностей демократичного суспільства. Однак агресивна війна російської федерації погіршила ситуацію в Україні у цій сфері, оскільки повністю або частково зруйнувала місця позбавлення волі.
Окрім того, як зазначає Європейська Комісія у Звіті про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року, у сфері запобігання катуванням та жорстокому поводженню у в'язницях та інших місцях позбавлення волі був досягнутий лише обмежений прогрес, оскільки необхідні культурні зміни в органах державної влади та подальші заходи для запобігання та забезпечення відповідальності за такі дії. Саме тому Україна звертає особливу увагу в контексті підготовки презентації та письмових відповідей за сферою «Запобігання катуванням та жорстокому поводженню та пенітенціарна система» у межах двосторонньої зустрічі за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права».
А вже наступного тижня, 5 серпня 2024 року, запланована нарада в онлайн-форматі під головуванням заступника Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Л.П. Сугак за участі відповідальних органів державної влади щодо стану підготовки до двосторонньої зустрічі за всіма блоками та сферами переговорного розділу 23 «Судова влада та основоположні права». У рамках зазначеної наради очікується представлення органами державної влади кількісного та персонального складу доповідачів презентацій за кожним із блоків і сфер порядку денного двосторонньої зустрічі, а також оцінка стану готовності презентацій і письмових відповідей.
Необхідно наголосити, що, окрім підготовки до двосторонньої зустрічі за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права», діяльність Міністерства юстиції України також сфокусована на координації підготовки до двосторонніх зустрічей у межах переговорних розділів 24 «Юстиція, свобода та безпека» та «Функціонування демократичних інституцій». Зокрема, цього тижня було сформовано групи експертів за вказаними переговорними розділами та забезпечено їх швидку комунікацію для координації спільної роботи.
Неможливо не зазначити про важливість розділу «Функціонування демократичних інституцій» у переговорному процесі про вступ України до ЄС. Адже стійке функціонування демократичних інституцій є основою Копенгагенських критеріїв, що гарантують демократію та верховенство права в кожній державі ЄС.
Цей розділ є специфічним, оскільки в ЄС не існує єдиної встановленої моделі того, якими саме повинні бути демократичні інституції, кожна країна сама встановлює особливості їх функціонування. Водночас держава, що має на меті стати членом Європейського Союзу, повинна відповідати загальним демократичним засадам. Тож у рамках двосторонньої зустрічі за розділом «Функціонування демократичних інституцій», що відбудеться у жовтні 2024 року, Україна має представити Європейській Комісії стан відповідності цим основоположним принципам.
Паралельно з процесом розробки Дорожньої карти з верховенства права та активної підготовки до двосторонніх зустрічей Міністерство юстиції України працює над оновленням інформації щодо прогресу України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року. Необхідно зауважити, що Мін’юст було визначено головним виконавцем за 7 сферами в рамках розділів «Демократія», 23 «Судова влада та основоположні права» та 24 «Юстиція, свобода, безпека». Окрім того, Міністерство виступає співвиконавцем за іншими сферами та розділами та надає пропозиції в межах своєї компетенції іншим відповідальним органам державної влади.
Такими були новини цього тижня! А вже наступної п’ятниці у черговому «Євроінтеграційному newsletter Мін’юсту» Ви зможете дізнатися прочитати про подальшу діяльність команди Міністерства юстиції України на шляху до Європейського Союзу!