Україна як майбутня держава-член Європейського Союзу має продовжувати дотримуватися цінностей, перелічених у статті 2 Договору про ЄС, а саме: поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та поваги до прав людини, у тому числі до прав осіб, що належать до меншин. Тож представлення Україною стану дотримання цих фундаментальних прав і цінностей Європейського Союзу в рамках двосторонніх зустрічей за переговорними розділами 23 «Судова влада та основоположні права» та «Функціонування демократичних інституцій» є надзвичайно важливою місією, на якій сфокусовані зараз усі залучені органи державної влади. Цього тижня відбувся значний прогрес для досягнення цієї мети.
Сьогодні читайте у «Євроінтеграційному newsletter Мін’юсту» про таке:
02 вересня 2024 року Міністерство юстиції України надало Урядовому офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції України фінальні версії письмових відповідей і сформований склад делегації Української Сторони за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права», які вже наступного дня були передані Європейській Комісії для детального ознайомлення перед двосторонньою зустріччю, що відбудеться 17-19 вересня в м. Брюссель (Королівство Бельгія).
Нагадаємо, що надана у письмових відповідях інформація охоплює 3 основні блоки «Судова влада», «Антикорупційна політика» та «Основоположні права», який включає в себе 16 сфер:
З 27 по 30 серпня 2024 року було проведено другий раунд імітаційних сесій за блоками «Правосуддя», «Антикорупція», «Основоположні права» у рамках підготовки до двосторонньої зустрічі України з Європейською Комісією за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права». Під час цих сесій були представлені удосконалені версії презентацій із урахуванням попередніх зауважень і коментарів, наданих провідними українськими та міжнародними експертами на першому раунді імітаційних сесій за вказаними блоками.
Далі, у рамках третього раунду імітаційних сесій за блоками «Правосуддя», «Антикорупція», «Основоположні права», що відбудеться з 09 по 12 вересня 2024 року, доповідачі представлять фінальні версії презентацій і своїх виступів, які будуть продемонстровані Європейській Комісії на двосторонній зустрічі за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права».
5 вересня 2024 року відбулася робоча нарада членів делегації, що візьмуть участь у представленні презентації за сферою 3.2. «Запобігання катуванням і жорстокому поводженню та пенітенціарна система» у рамках двосторонньої зустрічі за переговорним розділом 23 за участі Уповноваженої у справах Європейського суду з прав людини Маргарити Сокоренко. Метою наради було визначення потенційних запитань до членів делегації на двосторонній зустрічі від експертів Європейської Комісії та забезпечення якісної підготовки до виступу в межах зазначеної сфери.
Паралельно з цим процесом, триває активна підготовка до двосторонньої зустрічі за розділом «Функціонування демократичних інституцій», що відбудеться 10 жовтня 2024 року.
28 серпня 2024 року Міністерством юстиції України проведено внутрішню нараду щодо підготовки презентаційних та письмових матеріалів за блоком «Загальна рамка демократії» із залученням Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції, Департаменту публічного права та Директорату правосуддя та кримінальної юстиції.
Також 28 серпня 2024 року Міністерство юстиції України організувало робочу зустріч із представниками органів державної влади, зокрема Секретаріату Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України, а також структурних підрозділів Міністерства юстиції України стосовно підготовки презентацій та письмових відповідей за блоком «Роль громадянського суспільства».