19-11-200300:00

Мін‘юст повідомлятиме прокуратуру про застосування органами виконавчої влади незареєстрованих нормативних актів

Міністерство юстиції України буде змушене звертатися до органів прокуратури у разі виявлення нормативно правових актів, що не були зареєстровані, але застовуються органами центральної та місцевої виконавчої влади. Як повідомила заступник міністра юстиції України Лідія Горбунова, Мін′юст вимушений вдатися до подібних кроків, оскільки максимально можливі з боку Міністерства юстиції заходи - внесення пропозицій щодо притягнення порушників до відповідальності, “належних результатів не дають”.

“Незареєстровані нормативні акти є не просто нечинними, а їх застосування незаконним. Як правило незареєстровані нормативні акти суперечать чинному законодавству, а відтак порушують права та законні інтереси громадян та юридичних осіб” – зазначила заступник Міністра. «Мін′юст вбачає у цьому не лише недостатні знання працівників юридичних служб та осіб, що відповідають за підготовку нормативно-правових актів до державної реєстрації, а й свідоме уникнення посадовими особами реєстрації нормативних актів.” – зазначила Лідія Горбунова.

За словами заступника Міністра, лише за два останні роки Міністерством та управліннями юстиції завдяки правовій експертизі поданих на державну реєстрацію нормативних актів було попереджено прийняття близько 3-х тисяч незаконних правових норм. За 10 років державної реєстрації Мін’юстом України скасовано – 22, а управліннями юстиції - 1064 рішень про державну реєстрацію нормативних актів. Відмовлено у державній реєстрації 1,241 тис. актів. В цілому органами юстиції відмовлено у державній реєстрації понад 5 тис. актів, оскільки вони були видані з перевищенням компетенції суб’єкта нормотворення, порушували права та законні інтереси громадян або юридичних осіб.

Лідія Горбунова також повідомила, що на сьогодні, з метою попередити застосування незаконних норм органами центральної та місцевої виконавчої влади, Міністерство юстиції публікує в пресі, зокрема у фахових виданнях, інформацію про незареєстровані або скасовані нормативно-правові акти, а також про акти, в державній реєстрації яких відмовлено. Перелік таких актів також відображається на офіційному сайті Міністерства юстиції України.

З 1993 року по листопад 2003 року Міністерством юстиції здійснено правову експертизу більше 11 тисяч нормативних актів, з яких зареєстровано лише 8,322 тис. актів. Обласними управліннями юстиції – 24,824 тис. актів, з яких зареєстровано 20,711 тис. актів, в тому числі 6052 розпоряджень голів обласних держадміністрацій із 6938. Районними управліннями юстиції зареєстровано 50,011 тис. актів з 54,884 тис актів, що були подані на державну реєстрацію.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua