Незважаючи на виклики воєнного часу, Міністерство юстиції України продовжує впроваджувати реформи, спрямовані на покращення умов ув’язнених, посилення служб пробації та відповідність міжнародним стандартам. Про це повідомила заступник Міністра юстиції Олена Висоцька в інтерв’ю іноземному виданню «JUSTICE TRENDS».
У цьому інтерв’ю Олена Висоцька розповіла про стан української системи правосуддя під час війни, вплив війни на в’язниці, військовополонених, а також міжнародну підтримку, отриману від таких організацій, як UNODC та Червоний Хрест.
Заступник Міністра підкреслила, що пенітенціарна система України, як і всі сфери, підпорядковані Міністерству юстиції, наразі балансує між задоволенням нових базових потреб, спричинених війною, та проведенням реформ для відповідності міжнародним та європейським стандартам.
«Сьогодні виправна система в Україні, яка до війни включала понад 100 пенітенціарних установ і опікувалася долею близько 50 000 ув’язнених і 20 000 клієнтів пробації, зараз функціонує в умовах постійної небезпеки та гуманітарних загроз. Внаслідок російських ударів було пошкоджено понад 300 будівель у 27 установах, повністю зруйновано 5 в’язниць, загинуло кілька співробітників і засуджених. Мешканці 12 закладів (близько 4000 ув’язнених) були евакуйовані в безпечніші райони, тоді як 11 закладів (приблизно 3500 осіб) перебували під тимчасовою окупацією – чотири з них пізніше повернули українські сили, але засуджених забрала росія», - зазначила вона.
Однак, незважаючи на складні воєнні умови, Мін’юст намагається покращувати умови тримання засуджених та підходи до роботи. Дорожньою картою до 2026 року є прийнята урядом Стратегія реформування пенітенціарної системи. За словами Олени Висоцької, її оперативний план враховує поточні реалії воєнного часу. Так, попри труднощі, завдання першого річного плану було виконано.
Для задоволення потреб відомство постійно шукає нові шляхи фінансування: продовжує фокусуватися на економічних процесах, розробляє проєкти для стимулювання праці засуджених і заохочення тюремного виробництва, працює з міжнародними донорами. Так, повідомила заступник Міністра, минулого року було обладнано понад 2 тисячі ліжок для ув’язнених за міжнародними стандартами, реалізовано проєкти, які забезпечують ув’язненим більше житлової площі. Установи були забезпечені аварійними та альтернативними джерелами електроенергії та води, а також можливістю приготування їжі на випадок знеструмлення.
«Ми також продовжуємо сприяти масштабним ініціативам, започаткованим у довоєнний період. У нас є плани по будівництву двох нових сучасних СІЗО в Києві та Львові та нової пенітенціарної установи, яка б відображала сучасні концепції тюремної інженерії в центрі України. Для фінансування цих проектів ми продали раніше закриті пенітенціарні установи на прозорих аукціонах», - повідомила Олена Висоцька.
Крім того, за два роки війни Міністерство юстиції реалізувало чимало ініціатив щодо вдосконалення законодавства, ресоціалізації та безпеки у виправних установах: запроваджено мультирежимні інституції, ухвалено законодавчі зміни щодо дострокового звільнення засуджених до довічного ув’язнення та інші зміни для системного виконання рішень Європейського суду з прав людини. Застосовується принципи динамічної безпеки та запобігання тортурам. Щоб забезпечити ефективне управління виправними закладами, поступово відбувається цифровізація управління в’язницями.
«Ми дивимось на європейські країни як на взірець для реформування пенітенціарної системи, уважно вивчаючи та впроваджуючи їхній досвід», - підкреслила заступник Міністра.