26-06-202410:34

Розпочато роботу Першої Міжурядової конференції між Україною та ЄС

25 червня 2024 року відбувся старт переговорного процесу про вступ України до Європейського Союзу під головуванням Бельгії у Раді ЄС — скликано першу Міжурядову конференцію між Україною та ЄС в Люксембурзі. Це історичний момент, який свідчить про відданість нашої держави курсу на членство в ЄС та виконанню всіх необхідних зобовʼязань на цьому шляху в умовах повномасштабної війни.

Заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак підкреслила: «Цьому історичному моменту передувала тривала і кропітка робота — Україна розпочинає переговори підготовленою. Напередодні, 21 червня, ЄС затвердив переговорну рамку з Україною, що визначає формат та порядок ведення переговорів про вступ. Наша держава повністю виконала всі додаткові кроки, визначені Єврокомісією як маркер для старту переговорів, що було офіційно підтверджено».

В політиці розширення ЄС поняття міжурядової конференції уособлює офіційні переговори між країною-кандидатом та урядами країн-членів Європейського Союзу для обговорення та узгодження положень майбутнього договору про вступ країни-кандидата до Євросоюзу. На Першій Міжурядовій конференції українська делегація виступила із заявою, в якій йшлося про загальний підхід нашої держави до перемовин та основ, на яких здійснюватиметься інтеграція, наближення національного законодавства до відповідного європейського та безпосередньо вступ України до ЄС.

21 червня 2024 року Президент України Володимир Зеленський затвердив склад делегації України для участі у переговорах з Європейським Союзом щодо укладення Угоди про вступ України до ЄС. Про це йдеться в указі №365/2024 на вебсайті офіційного інтернет-представництва Президента України. Відповідно до нього, главою делегації визначено Віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольгу Стефанішину. З боку Міністерства юстиції України участь в перемовинах щодо вступу до ЄС бере заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак.

До делегації також увійшли міністри та заступники міністрів по сферах, охоплених переговорним процесом — представники Офісу Президента України, Національного банку України, Антимонопольного комітету України, Державної служби статистики України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та інші. Це свідчить про спільну мобілізацію навколо єдиної цілі – вступу України до Євросоюзу. Надалі за кожним переговорним розділом буде сформовано робочу групу для підготовки переговорних позицій України.

Нагадаємо, що 14 грудня 2023 року ЄС ухвалив історичне рішення про відкриття перемовин щодо вступу з Україною, після чого було розпочато пояснювальні сесії в межах офіційного скринінгу ЄС. Відтак цей етап завершено: з лютого по травень відбулося 32 сесії, які стосувались усіх переговорних розділів, розподілених на 6 кластерів. Від України було залучено понад 80 органів державної влади та державних установ. Крім того, до перегляду зустрічей мали змогу долучитися парламентарі та представники експертного середовища.

Очікується, що з липня цього року Єврокомісія розпочне наступний етап скринінгу – проведення двосторонніх зустрічей, під час яких Україна представлятиме стан наближення національного законодавства до законодавства ЄС по кожному переговорному розділу.