1 травня Європейський Союз відзначає 20-ту річницю найбільшого розширення з моменту початку євроінтеграційного процесу. Цього дня, у 2004 році, до ЄС приєдналися одразу 10 країн, а саме: Кіпр, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина та Словенія. Згодом, у 2007 році до ЄС приєдналися Болгарія та Румунія, а у 2013 році — Хорватія, що остаточно закріпило за Європейським Союзом статус впливового геополітичного гравця на міжнародній арені.
В сучасних реаліях гострою є проблема забезпечення сталого розвитку європейського континенту. Зокрема, це зумовлено повномасштабним вторгнення росії в Україну, після чого стало очевидним, що світ має об’єднатися для гідної відсічі вторгнення агресора. На противагу тоталітарному режиму росії, засади ЄС ґрунтуються на демократії, верховенстві права, повазі до людської гідності та дотриманні прав людини, рівності та свободі. Україна поділяє ці цінності та прагне стати повноправним членом ЄС.
Заявка України на членство в ЄС фактично перезавантажила весь дискурс щодо розширення та надала йому необхідний новий імпульс. Це стало потужним зовнішньополітичним інструментом зі стимулювання демократичних та ринкових перетворень у сусідніх державах, а також засобом зі стримування загарбницьких намірів держав, в яких панує автократія.
Після розширення у 2004 році ЄС став одним із найбільших об’єднаних ринків світу. Так, попередня хвиля розширення мала надзвичайно позитивний вплив для всієї європейської спільноти. Нині настав час для наступного розширення ЄС. Зокрема, Північна Македонія, Чорногорія, Албанія, Сербія, Боснія і Герцеговина, Україна, Молдова та Грузія є країнами-кандидатами, які прагнуть членства в Європейському Союзі. Розширення насамперед є результатом реформ у країнах, внаслідок приведення у відповідність національних законодавств держав до актів права ЄС.
Україна активно рухається до мети, динамічно впроваджуючи необхідні реформи та реалізовуючи потрібні зміни. За два роки, в умовах повномасштабної війни росії проти України, наша держава виконала низку рекомендацій ЄС та запустила фундаментальні реформи, які стосуються сфери правосуддя, посилення боротьби з корупцією, боротьби з відмиванням коштів, забезпечення прав і свобод національних меншин та провела реформу медіапростору.
Станом на сьогодні Європейський Союз ухвалив рішення про відкриття переговорів з Україною про вступ. У червні очікується схвалення ЄС наступного етапу – фактичного старту перемовин про членство. Крім того, Україна готова взяти лідерство у розширенні та ділитися досвідом з іншими країнами-кандидатами. Адже історичний момент настав і саме зараз маємо використати його на повну, аби знову підтвердити, що перед загрозою демократії на континенті Європейський Союз як ніколи є сильним та об’єднаним.