04.03.2024 рішенням Господарського суду міста Києва у справі № 910/14087/23 задоволено позов Міністерства юстиції України до Благодійної організації «Благодійний фонд сприяння соціально незахищеним верствам населення», Комуністичної партії України про визнання недійсними договорів дарування нерухомого майна та скасування державної реєстрації прав на нерухоме майно. Визнано недійсними договори дарування нерухомого майна та скасовано державну реєстрацію прав Благодійної організації «Благодійний фонд сприяння соціально незахищеним верствам населення» щодо таких об’єктів нерухомого майна:
- нежитлового будинку загальною площею 226,8 кв.м, що знаходиться за адресою:
м. Київ, вулиця Борисоглібська, будинок 7 літера В;
- нежилого адміністративного будинку загальною площею 143,9 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вулиця Борисоглібська, будинок 7 літера Б;
- нежилих приміщень № 11, 12, 13 загальною площею 377,5 кв.м, що знаходяться за адресою: м. Київ, вулиця Борисоглібська, будинок 7 літера А,А';
- нежилого приміщення-адміністративного загальною площею 415,4 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вулиця Борисоглібська, будинок 7 літера "А".
Скасовані договори було укладено між відповідачами у 2014 році, тобто майже одразу після відкриття провадження у справі №826/9751/14 про заборону діяльності Комуністичної партії України та на підставі безвідплатних правочинів.
Цікаво те, що набувачем спірного майна стала Благодійна організація «Благодійний фонд сприяння соціально незахищеним верствам населення», керівником та представником якої з 2007 року був і є син народного депутата України та керівника Комуністичної партії України Симоненка Петра Миколайовича, Симоненко Андрій Петрович.
При цьому, засновником Благодійного фонду є ТОВ «Науково-комерційна фірма «Контур», засновниками якого є також сини керівника Комуністичної партії України - Симоненко Андрій Петрович та Симоненко Костянтин Петрович.
Вказані обставини свідчать про пов’язаність сторін правочинів та свідоме зловживання правом на шкоду державі, оскільки відповідачі мали спільний умисел на використання договорів з метою уникнення звернення стягнення на майно Комуністичної партії України внаслідок заборони діяльності партії за рішенням суду.
Суд першої інстанції, повно та всебічно з’ясувавши всі обставини даної справи, підтримав позицію Міністерства юстиції України та прийшов до висновку, що оскаржувані договори містять ознаки фіктивних правочинів, а тому підлягають скасуванню.
Тепер залишилось дочекатись набранням даним рішенням законної сили.
Нагадуємо, що у 2023 році Мін’юстом подано 123 позови до Комуністичної партії України, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, що стосуються визнання недійсними договорів дарування 130 об’єктів нерухомого майна (будівель, квартир, нежитлових, офісних приміщень, земельних ділянок та інших об’єктів нерухомого майна).
На сьогодні судові рішення про задоволення позовних вимог Мін’юсту у 48 справах вказаної категорії набрали законної сили, у судах різних інстанцій перебуває на розгляді 75 таких судових справ.