23-09-202411:06

Відбулося чергове 1507-ме (DH) засідання Комітету міністрів Ради Європи

17-19 вересня 2024 року відбулося чергове 1507-ме (DH) засідання Комітету міністрів Ради Європи щодо виконання Україною рішень ЄСПЛ. Під час засідання було розглянуто стан виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини у групах справ «М.Р. та Д.Р. проти України» та «Швець проти України».

Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко зазначила, що відповідальність за ключові напрями діяльності, пов’язані з європейськими стандартами та дотриманням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, покладає низку обов’язків на нашу державу.

Група справ «М.Р. та Д.Р. проти України» стосується проблеми оперативності провадження, а також невиконання або надмірної тривалості виконання рішень національних судів щодо повернення дітей до держави їхнього постійного проживання.

«Швець проти України» — група справ, що стосується невиконання рішень національних судів щодо надання права опіки або доступу до неповнолітніх дітей.

За словами Уповноваженої у справах ЄСПЛ, під час звітування щодо виконання рішень Суду у вказаних групах справ Комітетом міністрів Ради Європи (далі — КМ РЄ) було повідомлено про вжиті заходи індивідуального характеру у справах заявників та застосування механізму медіації у сімейних спорах. Зокрема мова про ті спори, що стосуються комунікації з дітьми. Також йшлося про законодавчі ініціативи, спрямовані на вирішення констатованих ЄСПЛ у групах справ «М.Р. та Д.Р. проти України» та «Швець проти України» проблем.

Крім того, увагу КМ РЄ було звернуто на те, що попри ускладнення у виконанні рішень ЄСПЛ, які виникають внаслідок військової агресії російської федерації, Уряд України продовжує вживати всіх можливих заходів з метою дотримання своїх міжнародних зобов’язань. Серед яких — дотримання положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, приведення законодавства та адміністративної практики у сфері виконання рішень щодо доступу до дітей та їх повернення до держави постійного проживання у відповідності до європейських стандартів.

За результатами засідання Комітет міністрів Ради Європи ухвалив рішення у вказаних групах справ, зокрема:

  • відзначив подання до Верховної Ради України доопрацьованого законопроєкту щодо прискорення розгляду справ про міжнародне викрадення дітей, а також прийняття змін до законодавства з метою вдосконалення виконання рішень про повернення дітей до держави постійного проживання в першому читанні;
  • відзначив інформацію щодо низки проєктів законів, які перебувають на розгляді в Парламенті та спрямовані на вдосконалення виконавчих проваджень;
  • відзначив практику Верховного Суду у справах про викрадення дітей. Водночас було запропоновано забезпечити послідовність цієї практики та її дотримання судами нижчих інстанцій;
  • привітав поступове впровадження медіації у справах про викрадення дітей та заходи, вжиті для сприяння використання медіації під час виконавчого провадження;
  • закликали продовжувати докладати зусиль для підвищення обізнаності серед усіх відповідних зацікавлених сторін та забезпечення належної підготовки залучених спеціалістів;
  • привітав створення форуму для вирішення сімейних спорів шляхом медіації, у тому числі в ході виконавчого провадження, та заходи, вжиті для сприяння використання медіації.

Маргарита Сокоренко звернула увагу, що Комітетом міністрів Ради Європи було припинено здійснення нагляду за 2 справами у цих групах. Вона повідомила, що під час вказаного засідання КМ РЄ було також припинено нагляд за виконанням 3 рішень, які входили до групи справ «Марков проти України», яка стосується різних порушень виборчих прав заявників через скасування результатів виборів 2012 року на нечітко сформульованих підставах або в довільний спосіб (порушення статті 3 Протоколу 1).

«Співпраця нашої країни з Європейським Союзом у контексті дотримання європейських стандартів та прав людини підкреслює серйозний підхід до виконання міжнародних зобов’язань. Участь у двосторонніх зустрічах та надання інформації до 1507-го засідання Комітету міністрів Ради Європи свідчать про активну позицію у забезпеченні прав людини та впровадженні європейських цінностей. Ці заходи є важливими кроками на шляху до інтеграції та зміцнення демократичних принципів в Україні», — резюмувала Уповноважена у справах ЄСПЛ.