16-12-201400:00

Хроніка Всеукраїнського тижня права на Прикарпатті

У рамках проведення Всеукраїнського тижня права з 8 по 12 грудня 2014 року Головне управління юстиції в Івано-Франківській області провело ряд масштабних просвітницьких заходів, спрямованих на виховання у громадян поваги до права, підвищення рівня правової культури та правової обізнаності громадян.

Тиждень розпочався із проведення 8 грудня круглого столу «Права людини у час військових дій» на базі Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка.

Основна ідея круглого столу – загальна оцінка дотримання прав людини у час збройного конфлікту на сході України. 

В обговоренні тематики круглого столу взяли участь активісти, волонтери, представники органів влади та закладів культури.

Перший заступник начальника головного управління юстиції в Івано-Франківській області Володимир Ковальчук відмітив, що до громадських приймалень, утворених при управліннях юстиції, звертається чимало переселенців за правовою допомогою, проте задовольнити всі потреби заявників не завжди можливо, адже всі їхні первинні документи знаходяться в містах, з яких ці люди виїхали.

Разом з тим юристи намагаються їм допомогти всіма доступними шляхами.

9 грудня в Католицькій школі Святого Василія Великого для членів молодіжного правового дискусійного клубу «Діалог» було проведено майстер-клас на тему: «Формування правової позиції та світогляду – життєві пріоритети особистості. Закон і духовність у нашому житті».

Начальник відділу правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів та систематизації Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Назарій Саведчук роз’яснив слухачам на прикладі конкретних життєвих ситуацій, яким чином можна реалізувати конституційне право на захист.

Для надання учнівській молоді роз’яснень та консультацій щодо порядку легалізації дитячих та молодіжних громадських організацій було залучено завідувача сектору державної реєстрації юридичних осіб, легалізації об’єднань громадян та державної реєстрації друкованих засобів масової інформації реєстрації реєстраційної служби головного управління юстиції Христину Верменічеву. Так, представниця реєстраційної служби роз’яснила, якою діяльністю можуть займатися громадські організації, які найперші кроки потрібно зробити для створення об’єднання та які встановлені для цього вимоги.

Про духовність, роль та значення у житті людини законів Божих розповідав старшокласникам отець Григорій, який, зокрема, наголосив, що критерієм для оцінювання моральності та духовності людини є десять біблійних заповідей, Євангелія, голос сумління.

Працівники читального залу підготували й ознайомили присутніх зі вступною та тематичною презентаціями: «Правовий клуб «Діалог»: орієнтир в правовому просторі», «Загальнолюдські цінності в нашому житті».

До заходу була підготовлена також і бібліотечна виставка «Ти знаєш, що ти - людина…».

9 грудня у другій половині дня проведено зустріч із учнями старших класів Івано-Франківської ЗШ № 5.

Під час зустрічі начальник відділу правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів та систематизації головного управління юстиції Назарій Саведчук ознайомив учнів школи з основними положеннями Загальної декларації прав людини та провів інтерактивну гру на тему: «Юридична відповідальність неповнолітніх».

До проведення заходу було запрошено правозахисника громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Івано-Франківськ Юрія Вацика.

Усі присутні на заході взяли активну участь у грі, розв’язували ситуативні задачі, моделювали життєві ситуації щодо вчинення правопорушень та пропонували види покарань за скоєний злочин.

Також слухачі проявили велику зацікавленість до кримінальної відповідальності неповнолітніх, зокрема, останні хотіли почути, за який злочин настає кримінальна відповідальність з 14 років, які види покарань застосовуються до неповнолітніх, які обставини пом’якшують та обтяжують покарання тощо.

На завершення заходу представникам школи подаровано буклети та пам’ятки з питань захисту прав людини.

10 грудня було проведено Всеукраїнський урок «Права людина» в Івано-Франківському університеті права імені Короля Данила Галицького.

Захід проведено у форматі круглого столу, учасниками якого були практикуючі юристи, представники прокуратури Івано-Франківської області, Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Івано-Франківській області.

Із вітальним словом до присутніх звернулися перший заступник начальника Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Володимир Ковальчук та проректор з наукової роботи Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького Олександр Острогляд.

У своєму вступному слові Володимир Ковальчук наголосив, що Загальна декларація прав людини є фундаментом у побудові системи захисту прав людини та відзначив роль правників у реалізації громадянами конституційного права на правову допомогу.

Під час проведення круглого столу було обговорено механізми захисту прав людини через систему органів влади та останні зміни в національному законодавстві, які внесені з метою приведення його у відповідність із міжнародними стандартами. Зокрема, згадувалося про закони України «Про запобігання корупції» та «Про прокуратуру», прийняті Верховною Радою України 14 жовтня 2014 року.

Також, учасники круглого столу обговорили питання, що стосуються дисциплінарної відповідальності прокурорів, ліквідації спеціалізованих прокуратур, можливості органів прокуратури представляти інтереси держави при розгляді справ в різних судових інстанціях, заборони представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній та інші.

10 грудня для дітей з особливими потребами, які навчаються в Івано-Франківському навчально-реабілітаційному центрі, проведено інтерактивну гру на тему: «Я знаю як відстояти свої права».

Під час гри учні дізналися, що робити, коли порушуються права людини, куди можна звертатися для отримання безоплатної юридичної допомоги, у яких нормативно-правових актах закріплені права неповнолітніх тощо.

Найбільше дітей цікавили питання стосовно покарання посадових осіб за недотримання ними прав людини, та яким чином можна притягнути таких правопорушників до відповідальності.

11 грудня в Івано-Франківському слідчому ізоляторі представник Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини та перший заступник начальника головного управління юстиції Володимир Ковальчук провели зустріч із засудженими.

Під час зустрічі Володимир Ковальчук роз’яснив слухачам, яким чином можна захистити свої права у Європейському суді з прав людини, подискутував із засудженими на тему, як можна боротися із корупцією в судах та надав юридичні консультації.

Ув’язнені поділилися своїм баченням системи перевиховання та покарання засуджених.

11 грудня на базі Центру правової інформації обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка проведено круглий стіл на тему: «Права людини і сучасні виклики».

У рамках заходу обговорювались питання дотримання особистих прав і свобод людини і громадянина, закріплених Конституцією України та міжнародними актами.

Зокрема, провідний спеціаліст відділу правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів та систематизації Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Оксана Поповчук зупинилась на характеристиці міжнародних та вітчизняних нормативно-правових актів, які регулюють захист прав і свобод людини, а головний спеціаліст відділу Катерина Шумська доповіла про механізм захисту таких прав і свобод в Україні.

Заступник директора обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка Галина Горбань ознайомила учасників круглого столу з оцінкою дотримання прав людини у час збройного конфлікту на сході України, яку дали учасники антитерористичної операції, журналісти та внутрішні переселенці під час своїх виступів.

Крім того, в Центрі правової інформації обласної бібліотеки працівники головного управління юстиції та відділу загального читального залу організували книжково-ілюстративну виставку «Держава. Право. Громадянин», на якій експонувались методичні матеріали, розроблені головним управлінням юстиції (пам’ятки, буклети, рекомендації), періодичні видання Міністерства юстиції України, правові посібники та новинки законодавства.

11 грудня було проведено зустріч із учнями правничого та економічного профілів Івано-Франківського обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей із сільської місцевості.

Представник головного управління юстиції Назарій Саведчук розповів учнівській молоді про систему та завдання органів юстиції, подискутував із ними, як можна боротися із корупцією в судах та надав консультації щодо працевлаштування в органах юстиції.

Також, до зазначеного заходу було залучено представника громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Івано-Франківськ Юрія Вацика, який провів із учнями інтерактивну гру на тему: «Кримінальна відповідальність неповнолітніх».

Під час гри діти активно обговорювали види покарання за злочини, вчинені неповнолітніми, порушували питання щодо захисту неповнолітніх у кримінальному процесі та обмінювалися думками щодо виховних заходів із так званими юними правопорушниками.

На завершення представникам ліцею подаровано буклети з питань захисту прав неповнолітніх.

11 грудня перший заступник начальника головного управління юстиції Володимир Ковальчук провів зустрічі зі студентами Івано-Франківського медичного коледжу та музичного училища, під час яких ознайомив їх із практикою розгляду справ Європейським судом з прав людини та з процедурою звернення громадян до даного суду, а також надав юридичні консультації.

Впродовж Всеукраїнського тижня права у Головному управлінні юстиції в Івано-Франківській області проводився також позаплановий прийом громадян громадською приймальнею та діяла виставка юридичної літератури, на якій було представлено періодичні видання Міністерства юстиції України та розроблені головним управлінням юстиції інформаційні матеріали (пам’ятки, буклети, рекомендації).