Міжнародна конференція «Якість безоплатної правової допомоги» зібрала у Києві ключових учасників національної системи кримінального правосуддя та провідних іноземних експертів у цій сфері за обговоренням шляхів досягнення вищої якості правової допомоги та кращої взаємодії задля забезпечення права на справедливий суд.
Учасниками обговорення та зацікавленими сторонами також виступили Уповноважений Верховної Ради з прав людини, судді Верховного суду України, представники Генеральної прокуратури України та Міністерства внутрішніх справ України, лідери Національної асоціації адвокатів України, адвокати та менеджмент системи безоплатної правової допомоги, Міжнародний фонд «Відродження», дипломати та керівники служб безоплатної правової допомоги зі США, Канади, Нідерландів та Молдови, представники міжнародних проектів у сфері захисту прав людини та кримінальної юстиції.
Про етапність розвитку системи безоплатної правової допомоги в Україні, здобутки впродовж майже 2-х років функціонування, ризики, які необхідно долати, та подальший розвиток системи розповів директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський: «Право людини на захист – її основоположне право, незалежно від того, буде чи не буде у подальшому доведено вчинення інкримінованих їй правопорушень. Забезпечення реалізації цього права в Україні стало нашим першим виконаним завданням із моменту початку роботи системи у 2013 році. Увесь нинішній рік і подальша перспектива розвитку системи – забезпечення її якості. Впровадження стандартів якості у роботу адвокатів системи дозволяє гарантувати усім її клієнтам якість послуг, незалежно від місця їх надання». Втім, відзначає Андрій Вишневський, сьогодні існує коло проблем у взаємодії із судовою системою та правоохоронними органами, які стоять на «порядку денному» подальшого розвитку системи безоплатної правової допомоги. Зокрема, за словами директора Координаційного центру, у порівнянні 2-х років спостерігається негативна динаміка у дотриманні процесуальних норм з боку слідства, що ускладнює роботу захисників. Приміром, кількість випадків порушення прав сторони захисту на конфіденційне побачення із клієнтом за останній рік зросла на 17 %. А кількість випадків, коли час фактичного затримання не співпадає із часом, зазначеним у протоколі затримання, збільшилася на 20 %.
Про порушення прав людини на етапі затримання говорить Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська. Зокрема, відзначає вона, в Україні зберігається практика здійснення затримань через тривалий час після фактичного вчинення злочинів, наявні випадки приховування правоохоронними органами часу фактичного затримання та неналежної реєстрації осіб, а також порушення при проведенні обшуків затриманих осіб та дозволених законодавством строків тримання. «Сьогодні в Україні необхідна координація зусиль усіх суб’єктів правосуддя щодо припинення практики протиправних затримань осіб, та затримань без належного оформлення їх статусу». – резюмує Валерія Лутковська. На її думку, «без співпраці Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та системи безоплатної допомоги, говорити про порядок у сфері кримінальної юстиції не доводиться». Під час конференції відбулося підписання доповнень до Меморандуму про взаєморозуміння між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Координаційним центром з надання правової допомоги стосовно подальшої співпраці з метою недопущення порушень прав і свобод людини, зокрема, щодо отримання безоплатної вторинної правової допомоги.
Про відслідковування ситуації із правами людини у зв’язку із анексією Криму та подій на сході країни розповів Виконавчий директор Міжнародного Фонду «Відродження» Євген Бистрицький: «У нас сьогодні є три напрями діяльності: пов’язані з анексією Криму, з агресією Росії та із сепаратистською війною. Щодо першого, ми сприяємо збору даних про порушення прав людини – як на звільнених територіях, так, по можливості, й окупованих, та тих, де йдуть військові дії. Особливо йдеться про злочини проти людяності. Фонд «Відродження» у цьому плані допомагає експертам оформити документи, які можуть слугувати доказами для Міжнародного кримінального суду. Другий напрям – допомога волонтерам, волонтерському руху в широкому плані. І третій напрям - це підтримка постійних контактів із експертами з правозахисної сфери, в тому числі і наших менеджерів, з Європейською Комісією, Комісією ООН з прав людини, з іншими міжнародними інституціями для того, аби пояснювати, що відбувається в Україні, зокрема з правами людини. Бо такий «погляд з середини» є надзвичайно нагальним зараз». У цьому ключі, зауважує Євген Бистрицький, важливою є максимальна координація зусиль між усіма суб’єктами правосуддя.
В одній із секцій конференції учасники обговорили шляхи запобігання практиці катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання щодо осіб, які користуються правом на безоплатну правову допомогу. Директор Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов окреслив перспективи співпраці в цьому напрямі між Національним превентивним механізмом та системою безоплатної правової допомоги. «За два роки свого функціонування система безоплатної правової допомоги стала важливим інститутом кримінального правосуддя. Підвищення якості захисту від обвинувачення має на меті не лише посилення гарантій прав обвинуваченого, а ще й є ланцюгом, який зможе потягнути за собою якісні зміни всього кримінального судочинства», – сказав Роман Романов. Учасники секції погодились щодо необхідності вироблення механізму взаємних звірок центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги із органами, уповноваженими здійснювати затримання.
Завдяки проведеним презентаціям учасники Конференції ознайомились із міжнародним досвідом правової допомоги та забезпечення прав людини, зокрема, в Нідерландах, США, Молдові, Канаді, провінціях Онтаріо та Альберта .
З метою імплементації практик канадського досвіду у 2014 році розпочався проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги, та фінансується Міністерством закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади. Проект (представлення якого відбулося напередодні у Києві) має на меті покращення рівного доступу до правосуддя для населення України (особливо представників вразливих верств) шляхом підтримки впровадження системи безоплатної правової допомоги та підвищення рівня обізнаності населення щодо прав на отримання безоплатної правової допомоги. «Провінції Канади мають свою розвинуту систему надання правової допомоги, яка є унікальною для кожної із таких провінцій, з їх власними особливостями. – зауважує директор проекту Лариса Бізо. – Завдяки впровадженню проекту, їхня різноманітність, досвід надання правової допомоги та напрацьовані кращі практики можуть стати внеском до успішної розбудови системи в Україні».
У планах організаторів заходу й надалі розвивати досвід обговорення у рамках міжнародної конференції усіх аспектів надання безоплатної правової допомоги та обміну кращими світовими практиками у цій сфері.