19 березня 2024 року в м. Брюссель у змішаному форматі відбулася роз’яснювальна зустріч щодо офіційного скринінгу Європейським Союзом для України та Молдови у контексті Розділу «Функціонування демократичних інституцій», що є ключовою частиною переговорного кластеру «Основи».
До складу делегації Української Сторони у роз’яснювальній зустрічі увійшло 39 представників державних органів. Главою Української делегації було визначено заступника Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Сугак Людмилу Петрівну. Від Міністерства юстиції України до складу делегації також увійшли В.о. Державного секретаря Міністерства, Директор Департаменту публічного права Васильчук Вікторія Вікторівна, Генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Панчук Наталія Олексіївна та Керівник експертної групи з євроінтеграції та координації політик Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Веселовський Богдан Андрійович.
Глава української делегації наголосила, що Україна залишається непохитною у своїй відданості розбудові міцних інститутів демократичної держави, де панує верховенство права та основоположні права і свободи. Також було зазначено, що шлях України до цієї мети відзначається значним прогресом у сфері виборчих, парламентських процедур та розширенням прав і можливостей громадянського суспільства.
У свою чергу, представник Директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів з розширення (DG NEAR) Вольфганг Нозар відзначив, що попри всі виклики, пов’язані з повномасштабним вторгненням російської федерації, Україна продемонструвала стійкість і рішучість у впровадженні життєво важливих реформ, спрямованих на зміцнення демократичних процесів та інститутів.
Було окремо відзначено, що, незважаючи на умови військового стану, Україна змогла забезпечити дотримання основних свобод, зокрема, свободу медіа та діяльності громадянського суспільства. Було позитивно відмічено забезпеченість на достатньому рівні незалежності медіа в Україні з огляду на воєнний час, а також гарантування діяльності громадянського суспільства в Україні як одного з механізмів контролю за діями держави.
Інший представник DG NEAR Європейської Комісії Алан Джонс зазначив, що стійке функціонування демократичних інституцій є основою Копенгагенських критеріїв, що гарантують демократію та верховенство права в кожній державі ЄС. Він також додав, що цей розділ є специфічним, оскільки в ЄС не існує єдиної встановленої моделі того, якими саме повинні бути демократичні інституції, кожна держава сама встановлює особливості їх функціонування. Водночас було зазначено, що вони повинні відповідати загальним демократичним засадам. Так, Алан Джонс виокремив три ключові «демократичні опори», на які спирається ЄС:
Важливим був наголос Європейської Сторони на тому, що питання належного функціонування парламентів кожної держави-члена Європейського Союзу є політичним питанням і у цій сфері відсутні які б то не були загальнообов’язкові акти права ЄС, оскільки ЄС не має компетенції вказувати державам, як саме повинен функціонувати головний законодавчий орган кожної держави. Від держав вимагається забезпечити дотримання трьох основних складових парламентаризму, проте питання визначення конкретних засобів дотримання відноситься до виключної компетенції держав
Окрім того, було відзначено тісний взаємозв’язок цього розділу з іншими переговорними розділами, зокрема переговорним розділом 23 «Верховенство права та основоположні права та свободи» в контексті основоположних прав та переговорним розділом «Реформа державного управління».
Наприкінці роз’яснювальної зустрічі Глава делегації ЄС пан Марк Джорна повідомив, що до наступного етапу офіційного скринінгу Україна має надати Європейській Комісії слайди з презентаціями за 5 днів та відповіді на опитувальники за 10 днів до початку білатеральної зустрічі за Розділом «Функціонування демократичних інституцій». Сторони підтвердили свою взаємну готовність до співробітництва для утвердження демократії та верховенства права.