Рішення Європейської ради розпочати перемовини про вступ України до ЄС

8.11.2023 Єврокомісія рекомендувала Європейській раді розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою. Європейська комісія запропонувала здійснювати процедуру вступу України до Європейського Союзу за новою процедурою, яка передбачає одночасно підготовку технічних питань переговорів про вступ паралельно з розв’язанням політичних проблем.

У рішенні Єврокомісії перераховані 4 вимоги, які Україна має виконати до березня 2024 року щоб країни-члени ЄС погодили переговорну рамку, а саме ухвалити урядовий законопроєкт про збільшення штатної чисельності НАБУ, виключити із закону про запобігання корупції положення, які обмежують повноваження НАЗК щодо перевірки «вже перевірених» активів та майна, придбаного декларантами до вступу на державну службу, ухвалити законодавчі зміни для реалізації рекомендацій Венеційської комісії щодо законів про національні меншини, про державну мову, медіа та освіту, ухвалити закон, який врегулює лобіювання «за європейськими стандартами».

На виконання зазначених вимог Міністерство юстиції України розробило проєкт Закону «Про Національне антикорупційне бюро України» щодо посилення інституційної спроможності Національного антикорупційного бюро України», проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо приведення окремих положень у відповідність до висновків Європейської Комісії щодо України» та проєкт Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури», які було прийнято Верховною Радою України та підписано Президентом України 08.12.2023.

14.12.2023 Європейська рада погодилась з рекомендацією Єврокомісії і ухвалила рішення розпочати перемовини про вступ України до ЄС. Відповідно до процедури Європейська комісія розпочала підготовку переговорної рамки – ключового документа, який визначає загальні принципи переговорного процесу з державою-кандидатом. Офіційний скринінг має розпочатись незабаром після проведення усіх узгоджувальних заходів між нашими сторонами.

Окремо Єврокомісія в Звіті про розширення 2023 року зробила новий аналітичний огляд відповідності українського законодавства та сформулювала понад 150 нових рекомендацій на 2024 рік, прогрес у виконанні яких треба показати до нового звітного періоду (до червня 2024 року). Після отримання інформації про виконання цих рекомендації, Єврокомісія буде готувати новий Звіт про розширення ЄС 2024 року, в якому Україна буде брати участь вже вдруге. Уряд України наразі готує план заходів з виконання рекомендацій Єврокомісії, сформульованих в Звіті про розширення ЄС 2023 року.

Міністерство юстиції України виконує роль координатора за політичні критерії вступу, та окремо за переговорні розділи 23 та 24.