Державна реєстрація шлюбу онлайн

Відповідно до частин першої – третьої статті 28 Сімейного кодексу України (далі – Кодекс), заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто. Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

Відповідно до статті 34 Кодексу, присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов’язковою. Реєстрація шлюбу через представника не допускається.

Для забезпечення реалізації гарантованого державою права на шлюб в умовах воєнного стану, постановою Кабінету Міністрів України №213 від 7 березня 2022 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» було визначено особливий порядок державної реєстрації шлюбу, якщо один з наречених є військовослужбовцем Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки та працівників закладу охорони здоров’я.

Зокрема, врегульовано порядок проведення державної реєстрації шлюбу такої категорії осіб як у присутності обох наречених, одного з них, так і за їх відсутності.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 669-р «Про реалізацію пілотного проєкту у сфері державної реєстрації актів цивільного стану», у відділах державної реєстрації актів цивільного стану запроваджено пілотний проєкт з подачі заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет.

Приймання заяв на державну реєстрацію актів цивільного стану в режимі онлайн здійснюється через вебпортал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану»

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України ДП «НАІС», яке є технічним адміністратором вебпорталу,  з 24 лютого 2022 тимчасово призупинило роботу Вебпорталу з метою недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією, що міститься в ньому.