Фермер не сплачує за орендовану ділянку: як отримати свої гроші?

Чимало українців стикалися з ситуацією щодо заборгованості з орендної плати за землю – орендарі роками не розраховуються, порушують договори оренди землі. Як діяти у таких випадках, можуть порадити юристи системи безоплатної правової допомоги. Якщо ж людина є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу – юрист допомагає у складенні позову, направляє його до суду та орендаря. І дуже часто проблема вирішується вже на цьому етапі. Орендар вже розуміє, що власник землі, який здає свій пай в оренду, знає свої права та може їх захистити, і не чекаючи рішення суду, повністю розраховується з власником землі.

Так сталося і у випадку жінки із Запорізької області. Жінка уклала договори оренди землі з фермерським господарством, відповідно до яких вона передала в оренду дві земельні ділянки загальною площею 14 га. Втім, орендар не виконував свої зобов’язання, порушував строки оплати –  спочатку виплачував частинами, а згодом взагалі перестав регулярно платити. Фермер накопичив борг з орендної плати за два роки на загальну суму 11 тис. грн. Термін договорів оренди землі завершувався, і орендар всіляко уникав спілкування з жінкою.

Тому, пані Тетяна звернулася до Токмацького бюро правової допомоги з проханням допомогти розірвати договір оренди земельної ділянки та стягнути з орендаря заборгованість з орендної плати.

Законодавством України передбачено, що землекористувачі зобов’язані своєчасно сплачувати орендну плату. Усталена судова практика Верховного Суду свідчить, що систематичне порушення договору оренди земельної ділянки щодо несплати орендної плати є вагомою підставою для розірвання такого договору.

Тому, фахівці системи БПД допомогли жінці скласти та направити фермерському господарству лист-вимогу щодо сплати заборгованості за орендною платою та акт приймання-передачі землі. Акт приймання-передачі орендар підписав, що засвідчило повернення відповідних земельних ділянок пані Тетяні та припинення договірних правовідносин. Проте борг орендар не виплатив та не надав ніяких гарантій щодо виплати грошових коштів у майбутньому.

Центр правової допомоги для захисту інтересів пані Тетяни призначив адвокатку, яка співпрацює з системою безоплатної правової допомоги. Готуючи позовну заяву, адвокатка додала до суми заборгованості з орендної плати розмір втрати від інфляції та три проценти річних за прострочення невиплаченої орендної плати. Адже нормами Цивільного Кодексу передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.

Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області позовну заяву пані Тетяни задоволено в повному обсязі та постановлено стягнути з фермерського господарства на її користь 12 тис. грн.