Перерахування коштів, стягнутих в рахунок аліментів

21.09.2022

Останнім часом зросла кількість скарг на невиконання судових рішень про стягнення аліментів на утримання дітей. Майже у кожному другому такому зверненні громадяни повідомляли про випадки затримки виплати коштів на виконання судових рішень.

Щодо перерахування грошових сум, сягнутих з боржників в рахунок аліментів зазначаємо, що відповідно до пункту 1 частини другої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон), виконавець зобов’язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і Законом.

Порядок стягнення аліментів визначено статтею 71 Закону. На даний час державними виконавцями органів державної виконавчої служби вживаються заходи примусового виконання рішень про стягнення аліментів у спосіб та в порядку, визначені виконавчими документами та Законом.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 розділу VII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2832/5) (далі – Інструкція), стягнуті з боржника грошові суми підлягають зарахуванню на рахунки для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам, відкриті Міністерством юстиції України, міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України, відділами державної виконавчої служби в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, а також рахунки, у тому числі в іноземній валюті, в державних банках (далі – депозитний рахунок).

У разі наявності відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів державний виконавець невідкладно після ознайомлення з інформацією про надходження коштів готує одне розпорядження, яким визначає належність указаних коштів та спосіб перерахування стягувачу.

Перерахування коштів з рахунків органів державної виконавчої служби здійснюється на підставі платіжних доручень.