Посвідчення договорів про відчуження земельних ділянок: які документи необхідно буде надати нотаріусу?

Нотаріат відіграє надзвичайно важливу роль у питанні непорушності права власності, виступаючи гарантом юридичної «чистоти» укладення різних правочинів. Саме нотаріуси, опиняться в авангарді запуску ринку землі.

Система нотаріату має розгалужену мережу регіонального представництва і потужний кадровий ресурс: в Україні працює більш як 6600 кваліфікованих нотаріусів, які мають необхідні знання і досвід у сфері земельних правовідносин. Тож, після зняття так званого мораторію на відчуження ділянок сільськогосподарського призначення жодних проблем із доступом громадян, які планують проводити юридичні «операції» із землею, до нотаріальних дій чи реєстраційних послуг бути не повинно.

Пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, варіюватиметься в залежності від суб’єктного складу учасників правочину. Наприклад, якщо сторонами договору відчуження земельної ділянки є громадяни, то окрім документів, які підтверджують їх особу і громадянство України, потрібно обов’язково надати:

  • державний акт на право власності на землю;
  • договір;
  • свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності;
  • документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.

З метою визначення загальної площі ділянок, які вправі набути у власність одна особа, нотаріусу необхідно буде надати відомості та документи про перебування набувача у шлюбі, у тому числі, зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя.

Водночас нотаріус, як суб’єкт первинного фінансового  моніторингу, має право витребувати у потенційного покупця відомості та документи, що підтверджують джерела походження коштів для придбання земельних соток чи гектарів.