Правова допомога дітям – це євроінтеграція

Асоціальна поведінка, вживання наркотиків та алкоголю, насильство та вуличні злочини, булінг у закладах освіти – усе це часто стає результатом відсутності у неповнолітніх відчуття себе у безпеці та основ безпечної поведінки. Тому підліткам варто знати, що право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги мають усі діти.

Європейськими та міжнародними актами визначено обов'язком держави захищати конституційні права людей, в тому числі дітей. Так, відповідно до Принципів та керівних настанов щодо доступу до правової допомоги у системі кримінального правосуддя, прийнятих 20 грудня 2012 року Генеральною Асамблеєю ООН, саме «держави повинні розглядати надання правової допомоги як свій обов'язок і відповідальність». Резолюція 1466 (2005) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Про виконання обов'язків та зобов'язань Україною» 5 жовтня 2005 року чітко вказує на зобов'язання України: «покращити доступ до правосуддя шляхом запровадження системи безоплатної правової допомоги у відповідності до стандартів Ради Європи та практики Європейського Суду з прав людини».

Українській системі безоплатної правової допомоги (далі – БПД) вже понад 5 років. Вже за три роки після запровадження в Україні системи БПД набрав чинності Закон, яким було визначено, що кожна дитина в нашій країні має можливість скористатися безоплатною вторинною правової допомогою. До того таке право мали лише діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

У центрах правової допомоги України кожна дитина має право отримати правову консультацію чи роз’яснення, як їй краще діяти. За потреби для представлення інтересів у суді дитині буде призначений адвокат чи юрист, послуги яких оплачує держава.

З 1 липня 2015 року по 31 грудня 2020 року місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги зареєстрували 10 582 звернення від дітей (осіб до 18 років).

2015 рік – 169 звернень

2016 рік – 1413 звернень

2017 рік – 1803 звернення

2018 рік – 2051 звернення

2019 рік – 2296 звернень

2020 рік – 2850 звернень

Найпоширеніші питання щодо захисту прав дітей: стягнення аліментів (20,7%), позбавлення батьківських прав (5,7%), укладання та розірвання шлюбу (5,5%), залучення захисника або представника у кримінальному провадженні (4,2%).