Забезпечення належних умов тримання під вартою – це євроінтеграція

Приєднавшись до Європейської конвенції з прав людини, Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити належні умови тримання особи під вартою. Мін’юсту вдалося значно просунутись у виконанні цих зобов’язань.

  1. Запроваджено проєкт «Платні камери в СІЗО», який на сьогодні діє у 27 слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України, у яких функціонують 40 платних камер на 100 місць. За користування платними камерами вже сплачено 4,02 млн гривень. Кошти, отримані в ході експериментального проєкту, спрямовуються на відновлення безкоштовних камер слідчих ізоляторів. Так, вже було оновлено 65 безкоштовних камер на 406 місць.
  2. Засудженим надана можливість доступу до глобальної мережі Інтернет. Наразі 99 установ виконання покарань підключено до мережі WI-FI. У користуванні засуджених до позбавлення волі знаходиться 1122 планшети.
  3. Розпочата оптимізація існуючих в'язниць і приватизація законсервованих в'язниць. 30% коштів, виручених від продажу старих в’язниць, Міністерство юстиції перераховує у державний бюджет, а 70% буде витрачено на відновлення нової в’язничної інфраструктури, яка відповідатиме європейським стандартам або ж будівництво нових установ виконання покарань. Онлайн-аукціон з приватизації окремого майна державної установи «Львівська виправна колонія (№ 48)» було проведено 03 червня 2021. Майно колонії продано за понад 400 млн грн. Онлайн-аукціон з приватизації окремого майна державної станови «Південна виправна колонія (№ 51)» заплановано на 25.06.2021.
  4. В рамках запровадження єдиного медичного простору та запуск електронних направлень на лікування засуджених і ув’язнених до закладів Міністерства охорони здоров’я України реалізовано наступні ініціативи:
  • Із 2020 року реалізується пілотний проект проведення замісної підтримувальної терапії препаратом «Метадон» серед осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.
  • Успішно реалізовується в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах Міжнародна стратегія протидії ВІЛ спільно із партнерами Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні. Так, протягом 2020 року охоплено тестування швидкими тестами на наявність ВІЛ-інфекції всіх, хто перебував в місцях несвободи. Із 3901 ВІЛ-інфікованих осіб з числа взятих під варту та засуджених, антиретровірусне лікування отримують 3601 - 92,31%. Також досягнуто 95% охоплення молекулярно-генетичним методом діагностики туберкульозу на апаратах GeneXpert осіб з числа взятих під варту та засуджених, що підлягали обстеженню. Впроваджено використання нових схем лікування хіміорезистентного туберкульозу відповідно до сучасних протоколів МОЗ України (з використанням препаратів Бедаквелін, Деламанід, Клофаземін)
  • Вперше за часи існування ДКВС України за кошти Державного бюджету ЦОЗ ДКВС України розпочато діагностику та лікування вірусних гепатитів. Усього протягом 2019 – 2020 років проліковано сучасними схемами лікування хвороби пангенотипними препаратами 2145 хворих з числа засуджених та осіб, узятих під варту. Боротьба із вірусними гепатитами триває.
  • В рамках проєкту «ДІЯ – ЄС» розпочато процедуру реабілітаційних заходів для пацієнтів, що знаходяться в пенітенціарних закладах та мають проблеми з залежністю. Перед впровадженням працівниками ЦОЗ ДКВС України було проведено навчальні заходи для психологів вищезазначених установ по роботі з Програмою реабілітації та здійснено відбір першої групи клієнтів. На даному етапі ініціатива впроваджується в 5 установах ДКВС України.