19-12-200300:00

22 грудня для України набирає чинності Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів

22 грудня 2003 року для України набирає чинності Конвенція 1961 року, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів. Як повідомив Міністр юстиції України Олександр Лавринович, Конвенція буде застосовуватися у відносинах з 78 державами, що не висловили заперечень проти приєднання України до Конвенції. Зокрема – з Австрією, Болгарією, Великобританією, Ізраїлем, Китаєм, Іспанією, Італією, Росією, США, Туречиною, Францією, Швейцарією, Кіпром, Грецією.

Заперечення були висловлені Бельгією та Німеччиною. За словами Міністра, на території цих двох держав продовжуватиме застосовуватися вимога дотримання процедури консульської легалізації офіційних документів.

На території інших держав – учасниць Конвенції, в тому числі України, починаючи з 22 грудня 2003 року, офіційні документи звільняються від консульської легалізації. Єдиною формальною вимогою при застосуванні Конвенції буде проставлення спеціального штампу (апостилю), який засвідчує справжність підпису особи під документом і автентичність відбитку печатки або штампа, яким скріплено відповідний документ.

Олександр Лавринович повідомив, що повноваження на проставлення апостиля на документах, виданих на території України, надано: Міністерству юстиції (на документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України), Міністерству освіти і науки (на офіційних документах, виданих навчальними закладами, державними органами, підприємствами, установами і організаціями, що стосуються сфери освіти і науки), Міністерству закордонних справ (на всіх інших видах документів).

За словами Міністра юстиції, проставлення апостиля на офіційних документах, призначених для використання на території України, а також розміру та порядку оплати послуг з проставлення апостиля будуть відбуватися за чіткою процедурою – відповідно до затверджених Правил.

Міністр також зауважив, що деякі міжнародні договори України відміняють потребу будь-якого додаткового засвідчення офіційних документів, що подаються в зв’язку з розглядом цивільних та кримінальних справ. Така можливість прямо передбачена Конвенцією. А тому, навіть з набуттям для України чинності Конвенції 1961 року, проставлення апостиля не може вимагатися державами у відповідних випадках, передбачених міжнародними договорами України. Такі договори укладені Україною, зокрема, з усіма державами СНД та Прибалтики, а також – Китаєм, Чехією, Угорщиною, Польщею, Монголією та В′єтнамом.

ДОВІДКА.

Перелік держав, у відносинах з якими для України діятиме Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів

Албанія
Австралія
Австрія
Андорра
Антигуа і Барбуда
Аргентина
Багами
Барбадос
Беліз
Білорусь
Болгарія
Боснія і Герцеговина
Ботсвана
Бруней Даруссалам
Великобританія
Венесуела
Вірменія
Гренада
Греція
Домініка
Естонія
Ізраїль
Ірландія
Іспанія
Італія
Казахстан
Китай
Кіпр
Колумбія
Латвія
Лесото
Ліберія
Ліхтенштейн
Литва
Люксембург
Маврікій
Македонія
Малаві
Мальта
Маршалові острови
Мексика
Монако
Намібія
Нідерланди
Ніуе
Нова Зеландія
Норвегія
Панама
Перу
ПАР
Португалія
Росія
Румунія
Сальвадор
Самоа
Сан Маріно
Свазіленд
Сейшели
Сент Вінсент і Гренадіни
Сент Кітс енд Невіс
Сербія і Чорногорія
Словаччина
Словенія
Ст.Лусія
Суринам
США
Тонга
Тринідад і Тобаго
Туреччина
Угорщина
Фіджі
Фінляндія
Франція
Хорватія
Чехія
Швейцарія
Швеція
Японія

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua