18-12-200300:00

3% відсотки шкільних викладачів правознавства – за фахом бібліотекарі, вчителі початкових класів, математики, географії та фізкультури

3% викладачів правознавства в навчальних загальноосвітніх закладах України не є фахівцями права. 605 з 18277 шкільних викладачів правових дисциплін в Україні за фахом є вчителями фізкультури, математики, географії, початкових класів, а також бібліотекарі, філологи та психологи. В інших навчальних закладах правознавство викладають переважно вчителі, які пройшли перепідготовку в Київському обласному інституті післядипломної освіти, але за фахом є викладачами історії, біології, хімії. В ряді областей, зокрема Сумській, Чернігівській та Черкаській, непоодинокі випадки, коли години, відведені на вивчення правознавства, використовуються не за призначенням.

Про це повідомив голова Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення (ВМКМР), Міністр юстиції України Олександр Лавринович в ході засідання ВМКМР, що відбулося 18 грудня 2003 року у Києві.

Міністр зазначив, що програми правознавства в Україні застарілі. Правові дисципліни в навчальних загальноосвітніх закладах України вивчаються в 9-му класі протягом 51 годин (1,5 години на тиждень), що, як показує практика, недостатньо для засвоєння навіть основних положень галузей законодавства України. Міністерством освіти і науки розроблені усього 2 альтернативні програми з правознавству для 9 класу, 3 програми – для 9-11 класів для шкіл з поглибленим вивченням права. Лише у червні 2002 року Міносвіти погоджено програму правознавства для професійно-технічних навчальних закладів.

Олександр Лавринович відзначив, що Міністерство освіти і науки поки що не виконало рекомендації Всеукраїнської міжвідомчої ради з питань правової освіти, зокрема, щодо збільшення дисциплін права у загальноосвітніх та вищих навчальних закладах неюридичного спрямування та оновлення змісту програм правознавства, які б можна було б запровадити у навчальних закладах з навчального 2004-2005 року.

Міністра юстиції також наголосив на необхідності підготовки у педагогічних закладах викладачів дисциплін права з 1 по 11 класи.

За підсумками Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення ухвалено рекомендації Міністерству освіти і науки України внести пропозиції щодо вдосконалення Типових програм вивчення правових дисциплін в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах і закладах післядипломної освіти, зокрема збільшення обсягу годин для їх вивчення. А також розробити та затвердити в установленому порядку на державному рівні: програму правової освіти школярів з 1 по 12 класи та програму правової освіти в дошкільних закладах.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua