12-10-202315:51

Андрій Гайченко: Автоматичне зняття арешту з рахунків після здійснення платежу полегшить життя як боржнику, так і стягувачу

Заступник міністра юстиції України Андрій Гайченко в інтерв’ю «Судово-юридичній газеті» розповів, які можливості надає громадянам цифровізація виконавчого провадження, а також про розвиток сфери судової експертизи попри війну.

Цифровізація – перевірений шлях до прозорості та подолання корупційних ризиків. У цьому напрямі Міністерство юстиції здійснило низку заходів. Так, забезпечено можливість звернення до виконавчої служби через Електронний кабінет, шляхом надсилання виконавцю виконавчого документа в електронному вигляді. Готується до ухвалення законопроект №9363 про автоматичне зняття арешту з рахунків боржника, коли людині не треба буде чекати констатації сплати боргу постановою виконавця.

«Законопроект 9363 – про спрощення життя як боржників, так і стягувачів. Громадяни, які стикаються з Державною виконавчою службою після погашення боргу більше не будуть залежати від завантаженості виконавця щодо зняття арешту з рахунків. Головна новація законопроекту – автоматичне зняття арешту з рахунку після здійснення платежу за сигналом платіжної системи, - заявив Андрій Гайченко. - Технічна можливість реалізації такого механізму є результатом довгої і кропіткої роботи із взаємодії Державної виконавчої служби, НБУ, банківської системи, Нацполіції, сервісних центрів МВС, ДП «НАІС», яке технічно забезпечує роботу АСВП. Зазначеним законопроектом ми пропонуємо все підв’язати під Єдиний реєстр боржників».

Андрій Гайченко наголосив, що законопроект 9363 усуває корупційний ризик, який виникає при контакті виконавця з громадянином: «Ми виводимо і державного, і приватного виконавця із ситуації, коли за зняття арешту «прямо сьогодні» виконавець може вдатися до вимагання дрібних хабарів».