24-02-202113:01

Андрій Гайченко: знеособлення системи судової експертизи демонтує корупційні ризики

В результаті реформи інституту судової експертизи ця сфера має позбутися корупційних ризиків. Зміни до законодавства також мають посилити захист судових експертів, зокрема, від можливого незаконного тиску з боку правоохоронних органів. Про це заявив Заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко в інтерв’ю виданню «Юридична газета»  та під час виступу 24 лютого на презентації звіту впровадження та аналізу ефективності прийнятих законодавчих актів.

«По суті, що таке експертиза? Вона може або дати зелене світло кримінальному провадженню, або заблокувати його. Наша мета — зробити так, щоб експерти цим не зловживали. Треба змінювати дуже багато законів, але в ідеалі ми бачимо таку знеособлену систему судової експертизи, де в єдине вікно буде здаватися матеріал на експертизу, він буде розподілятися автоматично не між експертами в інституті, а між інститутами Мін’юсту, і там вже навіть ніхто не буде знати, чию експертизу він робить, вона має бути відповідним чином знеособлена», - заявив Андрій Гайченко.

Заступник міністра відзначив, що головним пріоритетом реформи є нівелювання можливостей для зловживань в сфері судової експертизи: «Ми вже передали функції дисциплінарної та кваліфікаційної комісій по державних експертах з науково-дослідних інститутів до Міністерства юстиції, працюють центральна кваліфікаційно-дисциплінарна комісія, дисциплінарна та кваліфікаційна палати... Тепер жоден директор інституту не може гарантувати своєму експерту, що скарга, яка прийде до Мін’юсту, буде відписана, бо вона розглядається колегіальним органом — комісією, у якої є постійний та змінний склад фахівців саме тієї спеціальності з інших інститутів. Серед інститутів є певна конкуренція, тому вже не домовишся».