22-06-200400:00

Апеляційний суд м.Києва не визнав рішення шведського арбітражного суду, через яке в Канаді арештовано українського літака „Руслан”

9 червня 2004 року Апеляційний Суд Києва виніс Ухвалу, якою відмовив кіпрській фірмі „ТМР Енерджі Лімітед” у виконанні на території України рішення стокгольмського Арбітражного Інституту Міжнародної Торгової Палати. Відповідно до рішення шведського суду Фонд держмайна України було зобов′язано сплатити на користь „ТМР Енерджі Лімітед” суму грошової компенсації, встановлену арбітрами. В липні 2003 року внаслідок цього рішення в Канаді був арештований український літак АН-124-100 „Руслан”, що належить АНТК ім. Антонова. Про це повідомив директор Департаменту представництва інтересів держави в судах України та в закордонних юрисдикційних органах Міністерства юстиції України Костянтин Красовський

За словами представника українського Мін′юсту, Київський Апеляційний Суд визначив, що рішення шведського суду постановлено з питань, що не можуть бути предметом судового провадження за законодавством України. Крім того, рішення винесено за спором, не передбаченим Арбітражною Угодою.

“Позитивне рішення Апеляційного суду м. Києва на користь Фонду держмайна стане важливим аргументом для захисту інтересів ФДМУ в іноземних юрисдикціях, де слухається справа про визнання та виконання рішення шведського арбітражу. Базуючись на аргументах суду, юридичні радники зможуть представити ці ж самі докази в інших юрисдикціях на захист позиції ФДМУ.” – зазначив директор Департаменту представництва інтересів держави в судах України та в закордонних юрисдикційних органах.

Як пояснив Костянтин Красовський, аргументи українського суду підпадають під норми міжнародного права, зокрема, Конвенції “Про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень” (Нью-Йорк, 10 червня, 1958р.) та права України - законів “Про міжнародний комерційний арбітраж”, “Про визнання та виконання в Україні рішень іноземних судів”, а також Цивільного Процесуального Кодексу.

Костянтин Красовський також повідомив, що завдяки зусиллям радників ФДМУ, в окремих країнах, в юрисдикції яких представники „ТМР Енерджі Лімітед” подали аналогічні клопотання про визнання та виконання рішення шведського арбітражу, воно до цього часу не визнане та не виконується. На сьогодні такі клопотання подані в юрисдикції США, Канади, Ізраїлю, Бельгії та Франції.

Одночасно Костянтин Красовський зазначив, що скасування Рішення, винесеного стокгольмським Арбітражним Інститутом, в рамках українського судочинства не передбачено з причин, визначених як міжнародними конвенціями, так і законодавством України. “В Україні існує можливість розгляду справ виключно щодо визнання та виконання рішень, прийнятих міжнародними арбітражами. Згідно з процедурою, рішення міжнародного комерційного суду можна оскаржити тільки до відповідної установи, що уже було здійснено в Швеції юридичними радниками Фонду держмайна, проте у задоволенні позовних вимог та у подальшому оскарженні рішення було відмовлено.” – наголосив він.

Інтереси Фонду держмайна в Апеляційному суді м.Києва представляли Юридичний Департамент ФДМУ та юридична фірма „Кравець та Левенець”. Координація роботи по справі, як в Україні, так і в закордонних юрисдикціях, забезпечується фахівцями Міністерства юстиції України.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua