06-07-201813:04

Денис Чернишов: одне з головних завдань реформи пенітенціарної системи - реабілітація та ресоціалізація ув’язнених

У листопаді минулого року Мін'юст разом з профільним комітетом напрацював 4 проекти законів, аби перетворити систему покарань на систему реабілітації ув’язнених. Про ці та інші ініціативи у межах реформування пенітенціарної системи повідомив заступник Міністра юстиції України Денис Чернишов в інтерв’ю для LB.UA.

За словами заступника Міністра, реформування пенітенціарної системи має на меті зміну умов утримання, харчування та надання медичної допомоги затриманим. Ключовим для впровадження реформи є законопроект «Про пенітенціарну систему», який передбачає реабілітацію та ресоціалізацію ув’язнених.

 «З-поміж майже 57 тисяч ув’язнених в Україні лише 1561 – довічно засуджені. Решта – рано чи пізно вийде на свободу. Тому потрібно навчити їх надалі не вступати в конфлікт з суспільством, уникати повторного вчинення злочину», - зазначив Денис Чернишов.

Він нагадав, що проект закону також передбачає можливість суду замінити довічне покарання на 15 років позбавлення волі. Це стосується ув’язнених, котрі відбули не менше 10 років позбавлення волі, не мають ризику вчинення повторного правопорушення та склали особистий план реінтеграції в суспільство. Крім цього, працюючим засудженим резервуватимуть не менше 10% коштів і перераховуватимуть на його рахунок після звільнення.

«У законопроекті змінені і критерії підбору працівників пенітенціарної системи. Це вже повинен бути не охоронець для злочинців, а в тому числі психолог, який більше спілкуватиметься з тими, хто утримується за гратами, допомагатиме їм, даватиме поради», - пояснив Денис Чернишов.

Крім підготовки законопроекту «Про пенітенціарну систему», Мін’юст брав участь також в доопрацюванні проекту закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу (щодо забезпечення окремим категоріям засуджених права на правосудний вирок), який передбачає можливість подачі правозахисниками скарги на вирок у справах про тяжкі та особливо тяжкі злочини, в яких обвинувачення ґрунтувалося виключно на зізнаннях, отриманих внаслідок катувань. Завершується також робота над законопроектом щодо осіб, котрі перебували за гратами на окупованій території України, а згодом в різний спосіб вийшли на волю та хочуть відбути решту терміну покарання в підконтрольних регіонах.

Денис Чернишов наголосив, що позитивним результатом реформ є запровадження системи пробації. Закон «Про пробацію» був ухвалений ще в 2015 році, але повноцінно почав застосовуватися лише минулого року. Система пробації сьогодні почала функціонувати майже на повну потужність. Функціонує 12 центрів пробації та відкрито чотири модельні центри пробації для дорослих (у Полтаві, Кропивницькому, Луцьку та Черкасах), на базі яких пілотуються нові проекти пробаційних програм.

«Станом на 1 травня цього року на обліку в органах пробації перебувало понад 60 тис 57 осіб, 1016 з яких – неповнолітні засуджені до покарання, не пов’язаних з позбавленням волі. В тому числі 987 осіб – звільнені від відбування покарання з випробувальним терміном, 29 – засуджені до покарання у виді громадських робіт.

Офіцери пробації готують досудові доповіді щодо неповнолітніх, котрі вчинили злочин. Вони дають характеристику цій особі, описують, як їх сприймають сусіди, родичі, а також надають рекомендацію щодо обрання для неї запобіжного заходу. По всій Україні було подано більше 20 тис таких доповідей. І майже 87% судових рішень співпали з пропозиціями офіцерів пробації», - підкреслив Денис Чернишов.

Заступник Міністра зауважив, що з початку цього року пробацію пройшли 145 тис 700 осіб, з них 78% – засуджені, які звільнені від відбування покарання з випробуванням. Водночас він звернув увагу, що майже 99% осіб, які пройшли пробаційні програми, не вчинили повторних правопорушень: «У минулому році на обліку підрозділів пробації перебувало 68,8 тис осіб. Вчинили повторне кримінальне правопорушення після проходження пробації 1542 особи (1,44%)».

Інтерв’ю за посиланням: https://lb.ua/news/2018/07/05/402018_yakbi_mizhnarodni_partneri.html