У понеділок, 04 березня, відбулася презентація Моніторингового звіту впровадження та аналізу ефективності прийнятих законодавчих актів у сферах судоустрою, кримінальної юстиції та судово-експертної діяльності за 2023 рік.
Моніторинг – це механізм системного аналізу практики застосування законодавства. «Цього дуже не вистачає по багатьох наших напрямах реформ, зокрема, тих, які стосуються імплементації законодавства та безпосередньо рекомендовані нашими міжнародними партнерами», – зазначив у вступному слові Міністр юстиції України Денис Малюська.
«Під час підготовки відповідних звітів, на етапі аналізу проблем та формування шляхів їх вирішення, ми намагаємося плідно співпрацювати з судовою гілкою влади. Також для нас надзвичайно важливо враховувати думку вітчизняної юридичної науки. Наразі Мінʼюст перебуває в процесі підписання Меморандуму про співпрацю з Інститутом правотворчості та науково-правових експертиз НАН України», – акцентував заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук.
Як підкреслив заступник Голови Верховного Суду Олександр Мамалуй, у ході здійснення моніторингу була пророблена якісна робота, а її результати, відображені у Моніторинговому звіті є безперечно корисними. Пропозиції щодо запровадження онлайн процедур та цифровізації Верховний суд підтримує. На думку представника Верховного суду такі моніторинги потрібні для гармонізації нашого законодавства.
Проведення правового моніторингу – надзвичайно важлива стадія правотворчої діяльності. Це поступальний рух щодо впровадження Закону України «Про правотворчу діяльність». Необхідним на сьогодні є відстеження дії того чи іншого Закону. Наступним кроком вбачається за доцільне впроваджувати Моніторингову експертизу, – зазначила у вступному слові доктор юридичних наук, дійсний член (академік) Національної академії правових наук України Наталія Кузнєцова.
«Це перший моніторинговий звіт, який був підготовлений автоматизовано за допомогою нової онлайн-платформи. Ми маємо автоматизовувати й надалі процеси і в перспективі забезпечувати інші окремі підрозділи Міністерства юстиції, аби покривати більше сфер. З кожним роком платформа наповнюватиметься новим функціоналом відповідно до потреб користувачів», – зазначив заступник Міністра юстиції України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Орлов.
Директором Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Олександром Олійником було презентовано напрацювання стосовно трансюрисдикційного онлайн-розгляду спорів. Концептуальний замисел трансюрисдикційного розгляду полягає в необхідності запровадження механізму, який би дозволив забезпечити доступ до правосуддя шляхом онлайн-розгляду незалежно від місця знаходження сторін та суду. Це сприятиме рівномірному розподілу навантаження між судами та суддями, швидкому та ефективному розгляду страв, а отже гарантуватиме забезпечення особам права на справедливий суд відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.
Генеральний директор Директорату цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Єгор Разогрєєв підвів підсумки першого року функціонування Онлайн платформи збору та аналізу інформації та розповів про подальші плани її вдосконалення.
За результатами моніторингу в напрямах «Судоустрій» та «Кримінальна юстиція» було виокремлено наступні проблеми:
У сфері судово-експертної діяльності було виділено 3 найбільш актуальні на даний час проблеми та запропоновано шляхи їх вирішення:
Довідково:
Зі звітом про результати моніторингу можна ознайомитися на офіційному вебсайті Міністерства юстиції у рубриці «Апарат міністерства» / «Структурні підрозділи Міністерства» / «Директорат правосуддя та кримінальної юстиції» / «Моніторинг впровадження та аналіз ефективності НПА» або за посиланням.
Презентація щорічного Моніторингу законодавства вже шостий рік поспіль проводиться за підтримки Проєкту ЄС “Право-Justice”.