Наша мета – покрити всі збитки за рахунок російських грошей, а не міжнародних дотацій чи українського бюджету. Про це повідомив Міністр юстиції України Денис Малюська в інтерв’ю виданню «Forbes».
Водночас Міністр наголосив, що поки єдиного механізму передати «заморожені гроші» в Україну немає. Можливо, Росія добровільно під час переговорів погодиться виплачувати компенсації. За його словами, це питання піднімалося на переговорах, але поки що конкретики щодо нього немає.
«Схожі ситуації були в Афганістані та в Ірані. У випадку Афганістану США заморозила резерви уряду країни, перевела їх на інший рахунок і направила на допомогу народу Афганістану. В Ірані уряду було заблоковано рахунки міжнародним трибуналом і з цих резервів виплачувалася компенсація постраждалим. Це була примусово-добровільна угода, оскільки уряд і так не міг користуватися цими грошима через санкції. Це були випадки всередині країни, нам потрібний інший механізм», - зазначив Денис Малюська.
Він впевнений, що країни, де є заморожені російські рахунки, мають ухвалити закон, який описує процедуру передачі грошей. Над таким законом вже працюють США, Канада та країни Східної Європи. В ідеальному варіанті заморожені на російських рахунках гроші будуть переведені на окремі рахунки в Україні.
Також Міністр розповів щодо притягнення до відповідальності винних у скоєних воєнних злочинах.
«Офіс Генерального прокурора збирає всю інформацію та докази воєнних злочинів. Роль Міністерства юстиції та моя особисто – політичний та юридичний супровід. Готового механізму, за яким можна швидко притягти Путіна та його найближче оточення до відповідальності, немає. Ми намагаємось застосовувати не лише один механізм. Наразі є кілька варіантів», - поінформував Денис Малюська.
Зокрема:
«Що можна зробити вже зараз? Російських солдатів, які потрапили в полон і порушили Женевську конвенцію, чекає суд і тюремне ув'язнення. На міжнародному рівні можна довести та притягнути до відповідальності військове керівництво, наприклад, генералів, які віддавали накази. Тут важливими є свідчення очевидців, задокументовані факти», - зазначив очільник Мін‘юсту.