05-04-202216:47

Денис Малюська: Треба змусити Росію заплатити за завдані Україні збитки

Наша мета – покрити всі збитки за рахунок російських грошей, а не міжнародних дотацій чи українського бюджету. Про це повідомив Міністр юстиції України Денис Малюська в інтерв’ю виданню «Forbes».

Водночас Міністр наголосив, що поки єдиного механізму передати «заморожені гроші» в Україну немає. Можливо, Росія добровільно під час переговорів погодиться виплачувати компенсації. За його словами, це питання піднімалося на переговорах, але поки що конкретики щодо нього немає.

«Схожі ситуації були в Афганістані та в Ірані. У випадку Афганістану США заморозила резерви уряду країни, перевела їх на інший рахунок і направила на допомогу народу Афганістану. В Ірані уряду було заблоковано рахунки міжнародним трибуналом і з цих резервів виплачувалася компенсація постраждалим. Це була примусово-добровільна угода, оскільки уряд і так не міг користуватися цими грошима через санкції. Це були випадки всередині країни, нам потрібний інший механізм», - зазначив Денис Малюська.

Він впевнений, що країни, де є заморожені російські рахунки, мають ухвалити закон, який описує процедуру передачі грошей. Над таким законом вже працюють США, Канада та країни Східної Європи. В ідеальному варіанті заморожені на російських рахунках гроші будуть переведені на окремі рахунки в Україні.

Також Міністр розповів щодо притягнення до відповідальності винних у скоєних воєнних злочинах.

«Офіс Генерального прокурора збирає всю інформацію та докази воєнних злочинів. Роль Міністерства юстиції та моя особисто – політичний та юридичний супровід. Готового механізму, за яким можна швидко притягти Путіна та його найближче оточення до відповідальності, немає. Ми намагаємось застосовувати не лише один механізм. Наразі є кілька варіантів», - поінформував Денис Малюська.

Зокрема:

  • Перший варіант – українська прокуратура вже порушила безліч кримінальних справ на військових злочинців.
  • Другий варіант – інші європейські країни можуть порушити аналогічні справи проти Путіна, його оточення та інших військових злочинців. Розслідування вже розпочали Литва, Польща, Естонія, Німеччина, Швеція, Латвія, Норвегія, Франція, Словаччина.
  • Третій варіант – це Міжнародний суд у Гаазі. Довести провину Путіна чи вищого керівництва буде складно. Генералів чи інших військових, які віддавали накази, притягнути до відповідальності реальніше.
  • Четвертий варіант – Путіна легко притягти до відповідальності за злочини агресії. Цей факт не потребує додаткових доказів. Росія напала на Україну – це акт агресії. Є відео та укази Путіна, які це підтверджують. Проблема в тому, що Росія не ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального кодексу, яким можна притягти за це до відповідальності. Є всі докази, але ми не можемо притягти до відповідальності.
  • П'ятий варіант – створити спеціальний міжнародний трибунал, який розглядатиме військові злочини, скоєні в Україні. Аналогічна ситуація була у Югославії. Тут важливою є максимальна міжнародна підтримка. Якщо це буде коаліція із країн Європейського Союзу, США, Англії та України – це вже дієвий механізм.

«Що можна зробити вже зараз? Російських солдатів, які потрапили в полон і порушили Женевську конвенцію, чекає суд і тюремне ув'язнення. На міжнародному рівні можна довести та притягнути до відповідальності військове керівництво, наприклад, генералів, які віддавали накази. Тут важливими є свідчення очевидців, задокументовані факти», - зазначив очільник Мін‘юсту.