19-08-202017:25

Денис Малюська: В Україні потрібно реформувати не лише інфраструктуру системи виконання покарань, а й саму модель

Великий розпродаж в’язниць дасть можливість почати будівництво декількох нових СІЗО. Коли туди переселять ув'язнених, почнеться друга хвиля продажів – будівель ізоляторів, що звільнилися, в центрі великих міст. Про це, а також про інші питання реформування системи виконання покарань в Україні розповів Міністр юстиції Денис Малюська в інтерв’ю виданню «КП в Украине».

Зокрема, він зазначив, що всього планується продати близько ста в’язниць, а замість них – побудувати нові. «Ми хочемо все побудувати заново, але, звичайно, не за один рік, а років за десять. Вдасться чи ні повністю замінити інфраструктуру виконання покарань, ми зрозуміємо після перших аукціонів. Можливо, доведеться частину будувати, а частина реконструювати. Все залежить від фінансових показників, які отримаємо за результатами продажів», – зауважив Міністр.

З розпродажем в’язниць суттєво зменшиться кількість персоналу в системі. «Скажу прямо – будемо звільняти багато людей, і це призведе до економії фонду оплати праці. Уже до нинішньої осені плануємо підвищувати зарплати тим, хто залишиться працювати в системі. Кроки не дуже популярні, але іншого виходу немає», – зазначив очільник Мін’юсту.

Крім того, за словами Дениса Малюськи, в українську систему необхідно імплементувати північноєвропейську модель покарань, яка базується на суто утилітарному підході до виконання покарань: злочинець повинен перестати бути злочинцем. В Україні ж допоки система не виправляє людину, а робить її ще небезпечнішою, оскільки весь термін покарання вона перебуває в повністю криміналізованому середовищі зі злочинною ієрархією.

Покращити систему виконання покарань допоможе також служба пробації, запроваджена в державі. «Вже є позитивні результати по підлітках. У неповнолітніх, які за останні два-три роки пройшли пробацію, рецидив навіть менше 1%. Тому є фундамент, щоб застосовувати пробацію до дорослих», – вважає очільник відомства.

Щодо платних камер, Денис Малюська зазначив, що за рахунок отриманих від них коштів у пристойний вигляд приводять звичайні безкоштовні приміщення. А так звані «VIP-камери» існували й до впровадження ініціативи – просто гроші, які затримані за це платили, йшли в кишені адміністрації як хабар.

Окремо Денис Малюська торкнувся питання створення в Україні фонду допомоги жертвам насильницьких злочинів. «Обсяг фонду поки розраховуємо близько в 50 мільйонів гривень на рік – це те, що реально знайдемо. Згодом плануємо збирати більше грошей, змінивши підходи до системи виконання покарань. Щоб не держава витрачала гроші на злочинців, а злочинці утримували державу і платили в фонд допомоги жертвам. Також плануємо, що кожен злочинець, незалежно від того, який вид покарання йому призначили, буде зобов'язаний сплатити спеціальний збір», – розповів Міністр юстиції.