15-04-202117:21

Денис Малюська: В’язниця за неправдиві відомості у декларації: Парламент ухвалив президентський законопроєкт у першому читанні

Верховна Рада у першому читанні ухвалила проєкт закону №4651, який передбачає позбавлення волі за свідоме неправдиве декларування. Зокрема, згідно з пропонованими змінами до законодавства, розширюється коло суб’єктів, які нестимуть покарання за брехню у декларації, збільшується відповідальність за це та виключається можливість звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з каяттям. За це проголосували 283 народні депутати.

«Проєктом Закону пропонується посилити кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації та неподання декларації шляхом підвищення розмірів санкцій та введення такого виду покарання за вчинення певних кримінальних правопорушень, як обмеження чи позбавлення волі на строк до двох років», – розповів Міністр юстиції Денис Малюська.

Разом із тим, за словами очільник профільного відомства, аби порушники не змогли уникнути кримінальної відповідальності через застосування інститутів звільнення від неї у зв’язку з дійовим каяттям, передачею особи на поруки, зміною обстановки, меншими строками давності, проєктом Закону пропонується низку правопорушень віднести до корупційних кримінальних.

Крім того, Міністр юстиції пояснив, що на сьогодні суб’єктами адміністративної та кримінальної відповідальності за неправдиві відомості у декларації визначають лише осіб, які обіймають посади, пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чи прирівняних до них осіб на момент подання декларації. Натомість на осіб, які припиняють чи припинили виконання вказаних повноважень, обмеження Закону «Про запобігання корупції» не поширюються, адже на момент подання декларації вони не мають статусу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Новим же законопроєктом ці положення врегульовуються.

При цьому суб'єктами правопорушень у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані передбачається визначити службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб'єктів декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків.

«Прийняття проєкту Закону дасть змогу удосконалити норми законодавства, якими запроваджено адміністративну та кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації та неподання декларації, а також створити належні умови для ефективної реалізації антикорупційної політики», – резюмував Денис Малюська.