20 серпня у Міністерстві юстиції України відбулася зустріч із заінтересованими сторонами у форматі онлайн конференції на тему: “Удосконалення порядку конфіскації майна боржника у виконавчому провадженні”.
Онлайн конференцію організовано Директоратом правосуддя та кримінальної юстиції. Вона є останньою у рамках 2 блоку Моніторингу впровадження та аналізу ефективності прийнятих нормативно-правових актів у сферах правового регулювання банкрутства, виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб), судово-експертної діяльності, судоустрою та судочинства, кримінальної юстиції, адвокатури та адвокатської діяльності.
До обговорення було винесено наступні питання:
1) суперечність положень законодавства стосовно обов’язковості сплати митних платежів і зборів під час безоплатної передачі конфіскованого транспортного засобу;
2) повторне пред’явлення до виконання рішень про конфіскацію майна у разі відсутності майна, належного боржнику, або якщо майно боржника не було продане;
3) звернення стягнення на майно, набуте боржником після винесення рішення про конфіскацію;
4) примусове виконання рішень про конфіскацію тварин;
5) конфіскація майна боржника та виконання інших рішень щодо одного боржника в порядку черговості.
Для участі у широкій фаховій дискусії з проблемних питаннях нормативно-правового регулювання примусового виконання рішень про конфіскацію майна зареєструвалося 870 учасників.
Серед них − представники Міністерства юстиції України (Департаменту державної виконавчої служби, Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини) та його територіальних органів; Міністерства соціальної політики України; Міністерства розвитку громад та територій України; Міністерства внутрішніх справ України; Державної податкової служби України; Державної митної служби України; Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів; Національного банку України; ДП “НАІС”; ДП “СЕТАМ”; Асоціації приватних виконавців України; Незалежної асоціації банків України; проекту ЄС; Pravo-Justice”; Програми USAID «Нове правосуддя», судді апеляційних судів, адвокати та інші.
Слід зазначити, що великий професійний інтерес до заходу виявили державні виконавці. Адже примусове виконання такої категорії рішень як конфіскація майна (попри наявність чималої їх кількості) досі залишається найменш врегульованим на законодавчому рівні.
Водночас кількість осіб, що зареєструвалися, перевищило технічні можливості онлайн конференції. Тому державним виконавцям та іншим учасникам, які не змогли взяти участь в онлайн конференції і мають пропозиції щодо вдосконалення порядку виконання рішень про конфіскацію майна, пропонуємо надіслати свої пропозиції на електронну пошту rule_of_law@minjust.gov.ua до 31 серпня 2020 року.
Надані заінтересованими сторонами пропозиції щодо шляхів правового врегулювання конфіскації майна боржників будуть враховані при здійсненні аналізу ефективності прийнятих нормативно-правових актів та під час підготовки моніторингового звіту.