19-08-202016:01

Директорат правосуддя та кримінальної юстиції провів онлайн зустріч щодо забезпечення дотримання принципу соціальної справедливості з нарахування податків та зборів при відчуженні активів неплатоспроможного боржника (банкрута)

19 серпня Директоратом правосуддя та кримінальної юстиції проведено зустріч із заінтересованими сторонами у форматі онлайн конференції на тему: “Забезпечення дотримання принципу соціальної справедливості з нарахування податків та зборів при відчуженні активів неплатоспроможного боржника (банкрута)”.

Дану зустріч ініційовано з метою обговорення актуальних питань у рамках проведення 1-го блоку Моніторингу впровадження та аналізу ефективності прийнятих нормативно-правових актів у сферах правового регулювання банкрутства, виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб), судово-експертної діяльності, судоустрою та судочинства, кримінальної юстиції, адвокатури та адвокатської діяльності.

Із вітальним словом виступив директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України Олександр Олійник.

Під час онлайн конференції обговорені питання щодо зміни підходів до нарахування та сплати податків неплатоспроможними підприємствами у судових процедурах санації та ліквідації; доцільності нарахування податків та зборів при відчуженні активів неплатоспроможного боржника (банкрута); неузгодженості положень Податкового кодексу України та Кодексу України з процедур банкрутства стосовно податкового навантаження на неплатоспроможні підприємства; звільнення від оподаткування операцій з реалізації майна та сум списаної (прощеної) кредиторської заборгованості від оподаткування податком на прибуток у судових процедурах санації та ліквідації; нарахування податків та зборів при відчуженні активів неплатоспроможного боржника (банкрута) в Німеччині; особливостей визначення податкового зобов’язання при реалізації майна банкрута.

Проблема з нарахування податків та зборів при відчуженні активів неплатоспроможного боржника (банкрута) для Німеччини як і для України є актуальною та залишається не вирішеною.

У Німеччині також існують два законодавчі акти, які регулюють відносини, пов’язані з оподаткуванням в процедурах банкрутства.

Незважаючи на меншу, в порівнянні з Україною, кількість судових процедур банкрутства у Німеччині, питання нарахування та несплати податків існує як перед початком процедури банкрутства так і після визнання кредиторських вимог погашеними. У законодавстві Німеччини є норма, яка передбачає, що у разі несплати податку, відповідальність несе керівник боржника.

Серед зареєстрованих тридцяти двох учасників у заході взяли участь народні депутати, судді Касаційного господарського суду у складі Верховного суду, Господарського суду Київської області, представники проєкту ЄС «ПРАВО-Justice», Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України, Державної податкової служби України, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Фонду державного майна України, Комітету асоціації правників України з конкурсного права, Комітету з питань правосуддя, експертної діяльності, банкрутства, виконання судових рішень Громадської ради при Міністерстві юстиції України, Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, Національної асоціації арбітражних керуючих України.

За підсумками обговорень висловлені стейкхолдерами позиції з питань, що були винесені для дискусій, будуть враховані при здійсненні аналізу ефективності прийнятих нормативно-правових актів та відображені у моніторинговому звіті.