25 жовтня 2024 року у місті Києві відбувся важливий форум, присвячений подоланню безгромадянства, організований Офісом Омбудсмана України та Агентством ООН у справах біженців.
Захід відбувся за участю представників Верховної Ради України, Офісу Президента України, Міністерства юстиції України, Державної міграційної служби України, Верховного Суду, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Координаційного центру з надання правничої допомоги, благодійного фонду «Право на захист», міжнародного благодійного фонду «Регіон Карпат» NEEKA, громадської організації «Десяте квітня».
На Форумі обговорили досягнення у запобіганні та зменшенні безгромадянства в Україні за останнє десятиріччя, а також подальші кроки.
За словами начальника Управління у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та проставлення апостиля Департаменту державної реєстрації Ірини Дубиківської особи без громадянства, які не мають свідоцтва про народження, паспорта або будь-якого іншого документа, що посвідчує їх особу, не можуть укласти шлюб без відповідних документів, купити житло, вільно пересуватися і опиняються на нижчих щаблях суспільства – без будь-якої надії на майбутнє. Ці особи становлять частину мешканців Україні, які постійно проживають у країні, проте не мають можливості отримати громадянство України, серед них – члени ромської національної меншини, діти, народжені на непідконтрольних українській владі територіях, бездомні особи, люди похилого віку, які є власниками радянських паспортів тощо.
«Точна кількість осіб без громадянства невідома, але за підрахунками ООН, у всьому світі є декілька мільйонів – з них приблизно третина – діти. Відповідно до положень Конвенції про права дитини 1989 року, державою-учасницею якої є Україна, держави-учасниці повинні забезпечити, щоб кожна дитина була зареєстрована відразу після народження і мала право на набуття громадянства. Так, за період з cічня 2014 року по вересень 2024 року відділами державної реєстрації актів цивільного стану України зареєстровано 6 140 народжень дітей з пропуском строку, а за період з лютого 2016 року по вересень 2024 року на підставі рішень судів відповідно до статті 317 Цивільного процесуального кодексу України зареєстровано 64 108 фактів народжень дітей, місцем народження яких є анексована територія Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також тимчасово окуповані території Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей і території, на яких введено воєнний чи надзвичайний стан», – відмітила Ірина Дубиківська.
«За період з 2017 року по вересень 2024 року відділами державної реєстрації актів цивільного стану України зареєстровано 20 726 народжень дітей ромської національності, з яких 1 296 з пропуском строку, та відповідно отримано свідоцтв про народження. Забезпечення реєстрації народження кожної дитини незалежно від правового статусу його батьків є суттєвим кроком на шляху до запобігання безгромадянства. Лише спільними зусиллями органів державної влади, громадянського суспільства і міжнародних організацій можливо побудувати ефективну роботу з виявлення осіб з ризиком безгромадянства та подальшого їх документування», – зазначила начальник Управління.