Нідерланди взяли на себе провідну роль та підтвердили своє прагнення забезпечити притягнення до відповідальності росіян за всі міжнародні злочини та інші порушення міжнародного права в Україні або проти українців. На сьогоднішній день передбачається, що в Гаазі (Нідерланди), де вже розташований Міжнародний кримінальний суд (МКС), до кінця червня буде працювати й Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії при Євроюсті.
«Це — перший крок до правосуддя за злочин агресії, вчинений російською федерацією та її вищим військово-політичним керівництвом. Нідерланди рішуче налаштовані на створення разом із Україною всеосяжної системи притягнення до відповідальності і, як країна справедливого правосуддя, зголосилися взяти на себе лідируючу роль у цьому питанні», — про це повідомила заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра під час телемарафону єдиних новин.
Система притягнення до відповідальності включатиме 3 компоненти:
1. Розслідування і судове переслідування винних за воєнні злочини як на національному, так і на міжнародному рівнях. Йдеться про розслідування воєнних злочинів росії українською системою кримінальної юстиції, а також правоохоронними органами іноземних держав.
«Нідерланди надаватимуть усіляку підтримку МКС в його зусиллях притягнути до відповідальності злочинців, які вчиняли злочини проти людяності, воєнні злочини. Притягнення всіх винних продемонструє, що міжнародне кримінальне право є ефективним і служить своїй основній меті — захищати міжнародний правопорядок та права людини», — наголосила Ірина Мудра.
2. Створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії та притягнення рф до відповідальності за його вчинення. Вже 36 країн світу приєдналися до розробки основних положень такого міжнародного трибуналу. Не якогось гібридного, а повноцінного міжнародного трибуналу. Адже, як сказав у своїй промові Президент Володимир Зеленський, мир та безпека, рівно як і правосуддя, не можуть бути гібридними. Тому Україна наполягає на створенні саме міжнародного спеціального трибуналу, на якому має постати перед судом путін та вище військово-політичне керівництво рф.
3. Забезпечення повної компенсації шкоди, заподіяної Україні та українцям, шляхом створення Міжнародного компенсаційного механізму. Він дозволить виплачувати компенсації та репарації. Перший етап цього механізму — створення Міжнародного реєстру завданих збитків, який теж буде розміщуватись саме в Гаазі. Офіційний старт Реєстру дасть підписання договору на Саміті очільників держав та урядів Ради Європи, який проходитиме 16-17 травня 2023 року у Рейк'явіку (Ісландія). Україна очікує, що до договору долучаться щонайменше 40 країн-членів Ради Європи та країни-спостерігачі, такі як США, Канада, Японія.
«Вже зараз ми разом із голандськими колегами ведемо активну підготовчу роботу щодо максимально швидкого запуску функціонування Реєстру: вже знайдено приміщення в Гаазі, де він розташовуватиметься, обговорюється потужна система його безпеки і захисту (адже розуміємо, що росіяни намагатимуться втрутитися в роботу Реєстру і влаштувати різного роду диверсії), йде підбір кваліфікованого персоналу, формування органів управління юридичної особи-власника цього Реєстру, триває підбір ІТ-рішень для максимальної діджиталізації Реєстру, закупівля ІТ-обладнання, розробка правил і процедур як для роботи самого Реєстру, так і для форми заяв, які потрібно буде подавати громадянам України, бізнесу, державі — усім постраждалим — напряму до цього Реєстру», — розповіла заступниця очільника українського Мін'юсту.
Наступний етап впровадження Міжнародного компенсаційного механізму — це створення комісії, яка на підставі даних з Реєстру буде присуджувати суми до виплати постраждалим. Джерелом таких виплат мають стати, у першу чергу, російські активи. Їх конфіскація відбуватиметься без згоди країни-агресорки, тому правовий фундамент для цього та для діяльності такої комісії має бути максимально міцним і легітимним.